انواع اسکلت فلزی

Steel Structure یکی از کاربردی ترین مصالح ساختمانی در دنیای ساخت و ساز در جهان است. فولاد به کار رفته در اسکلت های فلزی از آلیاژ آهن و کربن ساخته شده است. اسکلت فلزی یا همان سازه فولادی جایگاه ویژه در امر ساخت و ساز را به خود اختصاص داده و به همین جهت از اهمیت بالایی برخوردار است. سازه های فلزی شامل انواع مختلفی هستند. سازه فولادی قابی، سازه فولادی معلق ، سازه فولادی پوسته‌ ای و سازه فولادی خرپا از انواع سازه فولادی به شمار میروند. در ادامه مطلب به معرفی آن ها می پردازیم با ما همراه باشید.

 

انواع اسکلت فلزی
سازه فولادی قابی

سازه فولادی قابی اولین نوع از سازه های فولادی است که به معرفی آن میپردازیم. قاب فولادی یه فن و تکنیک در صنعت ساختمان سازی است که در این نوع سازه از یک اسکلت فلزی استفاده می شود. اجزا این نوع سازه شامل ستون های فولادی عمودی و افقی است که به صورت شبکه های مستطیل شکل در کنار هم قرار گرفته اند. وظیفه این شبکه ها پشتیبانی ازبخش های مختلف ساختمان شامل طبقات، دیوارها و سقف خواهد بود. فولاد در برابر آتش و حرارت بالا نرم شده و امکان ریزش وجود دارد بنا براین باید برای مقاوم سازی قاب های فولادی آن رابا استفاده از سازه مقاوم در برابر آتش روکش کرد. امروزه آسمان خراش های زیبا و چشم گیری در سراسر جهان ساخته میشوند که این را مدیون قاب های فولادی هستیم بنابراین قاب های فولادی تحول عظیمی در صنعت ساخت و ساز ایجاد کردند.

 

سازه فلزی معلق

سازه های معلق را در ساخت انواع پل و سقف بناها و حتی عرشه های پل به کار میبرند. متداول ترین کاربرد این نوع سازه استفاده در پل سازی است.

 

سازه فولادی پوسته ای

سازه فولادی پوسته ای هم در سازه ساختمان و هم در نما و ظاهر ساختمان کاربرد دارد. سازه های پوسته ای متشکل از ورقه های نازکی هستند که با استفاده از مواد مختلفی ساخته میشوند. این ورقه ها ضخامت های مختلفی دارند و قانونی برای اندازه ی آن ها وجود ندارد. سازه های پوسته ای را میتوان سازه ای سه بعدی در نظر گرفت. از انواع سازه های پوسته ای میتوان سازه های کلاسیک یا گنبدی شکل، سازه های قابل توسعه یا استوانه ای، سازه های زین اسبی یا غیر کلاسیک و سازه های آزاد نام برد.
سازه های پوسته ای مزایای دارند به چند مورد اختصارا اشاره می نماییم :
• مهم ترین مزیت این نوع سازه این است که خود سازه شامل نما میشود و زیبایی خاصی را به خود اختصاص میدهد.
• وزن سازه به صورت خودکار تا حد زیادی پایین می آید.
• اگر سازه درست و دقیق طراحی شده باشد در اثر فشار ترک نمی خورد.
• این نوع سازه امکان طراحی اشکال هندسی را به شما میدهد.

سازه فولادی خرپایی

این نوع سازه را میتوان جز پر طرفدارترین انواع سازه دانست. این نوع سازه به جهت مثلثی شکل بودنش از مقاومت و استقامت بالایی برخوردار است. در واقع سازه های مثلثی همواره از مقاومت بالایی برخوردار هستند بنابراین این نوع سازه توانسته در این زمینه از بقیه پیشی بگیرد و در ساخت ساختمان های زیادی مورد استفاده قرار گیرد. خرپا در صنعت سوله سازی و انبار های بزرگ جز اصلی ترین گزینه ها برای مهندسان میباشد. سازه های فولادی خرپایی چندین نوع هستند: سازه فلزی خرپایی فضایی، سازه فلزی خرپایی ساده، سازه فلزی خرپایی مرکب.

سازه فلزی خرپایی فضایی:
این نوع سازه به صورت شبکه ای میباشد و در ساخت سوله ها و نمایشگاه ها به کار میرود به نحوی جالب ترین نوع سازه فلزی خرپایی به شمار میرود.
سازه فلزی خرپایی ساده:
این نوع سازه امروزه کمتر مورد استفاده قرار میگیرد اما در ساختمان های قدیمی میتوان تعداد بسیاری از آن ها را مشاهده کرد.
سازه فلزی خرپایی مرکب:
این نوع سازه از اتصال دو یا چند سازه فلزی خرپایی تشکیل میشود که به جهت مقاومت بالای خود انتخاب بسیاری از کارفرمایان است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *