انواع سقف در اسکلت فلزی

سقف یکی اصلی ترین بخش های یک سازه به حساب می آید. برای اجرای انواع سقف در اسکلت فلزی چندین روش وجود دارد. در مجموع 3 مدل سقف داریم : سقف کامپوزیت، سقف عرشه فولادی یا متال دک و سقف کرومیت ، که در ادامه این مطلب به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

انواع سقف در اسکلت فلزی سقف کامپوزیت یا مختلط

این نوع سقف را کامپوزیت یا مختلط می نامند چرا که ترکیبی از بتن و فولاد را تحمل کرده و عملکردی متفاوت دارند. به منظور افزایش کیفیت عملکرد بتن و فولاد از برشگیر ناودانی استفاده میکنند.

 

سقف عرشه فولادی یا متال دک

سقف عرشه فولادی یک مشخصه اصلی داشته و آن استفاده از ورق گالوانیزه کنگره دار است. این ورق ها در نقش قالب دائمی بوده که با افزایش قیمت ورق گالوانیزه رفته رفته اجرای این نوع سقف کاهش یافته است.

 

سقف کرومیت

برای اجرای این نوع سقف باید از کیفیت تیرچه های کرومیت اطمینان حاصل کنید. کارگاه ها و تولیدی های بسیاری وجود دارند که تیرچه های فاقد کیفیت را تولید و روانه بازار میکنند بنابراین باید از آن ها مطمئن بود.

 

مقایسه سقف کرومیت و کامپوزیت

سقف های کامپوزیت باید به کمک تخته و چهار تراش از زیر قالب بندی شوند و همین امر سبب کاهش سرعت اجرای آن نسبت به کرومیت می شود.

در کامپوزیت فاصله تیرچه ها معمولا حدود یک متر است که این فاصله توسط طراح سازه تعیین می شود، در صورتی که در کرومیت این فاصله حدود 70 سانتی متر است.

مبحث لرزش در سقف های کامپوزیت از اهمیت بیشتری برخوردار است بنابراین ساخت و اجرای این نوع سقف نیاز به مدیریت یک طراح حرفه ای دارد.

برای استفاده از سقف های کامپوزیت محدودیتی در اندازه دهانه وجود ندارد این درحالی است که دهانه بیش از 8 متر، در سقف های کرومیت قابل قبول نیست.

تیرچه ها در کامپوزیت از تنوع بیشتری برخوردار هستند و طراح محدودیت خاصی برای اجرا ندارد اما در کرومیت طراح محدود است.

 

مقایسه سقف کامپوزیت و عرشه فولادی

ورقه های کنگره دار در عرشه فولادی سبب شده تا نیاز به قالب بندی وجود نداشته و درنهایت سرعت اجرا و ساخت سازه افزایش یابد.

در عرشه فولادی به جهت فاصله بیشتر (حدود دو یا سه برابر کرومیت) تیرچه ها از تیرچه کمتری استفاده می شود این در حالی است که در کامپوزیت این فاصله حدود یک متر است.

عرشه فولادی یک نوع کامپوزیت محسوب می شود بنابراین نیاز به یک برشگیر وجود خواهد داشت. نقش برشگیر را درعرشه فولادی گلمیخ ایفا می کند.

اجرای گلمیخ ها در سقف های عرشه فولادی بسیار مهم است بنابراین باید یک تیم حرفه ای اینکار را بر عهده بگیرد.

 

مقایسه تیرچه بلوک با کرومیت

در اجرای سقف کرومیت به شمع بندی و جک گذاری نیازی نیست اما در تیرچه بلوک چون تیرچه های بتنی قادر به تحمل وزن بتن خیس نیست باید از شمع استفاده شود تا بتن به مقاومت مورد نظر برسد.

سرعت اجرای سقف های کرومیت نسبت به تیرچه بلوک بسیار بیشتر است. چرا که تیرچه بلوک ها نیاز به شمع دارند اما در کرومیت محدودیت بتن ریزی وجود ندارد و میتوان همزمان چند طبقه را بتن ریزی کرد.

در کرومیت ها از تیرچه های کمتری استفاده می شود چراکه فاصله تیرچه ها در کرومیت 70 و در تیرچه بلوک 50 سانتی متر است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *