اجزای سوله

 

Silo-components

 

 

همانطور که میدانید سوله سازه ای از جنس فلز بوده که سقف آن به حالت شیب دار است. این نوع سازه به دلیل داشتن دهانه ای بزرگ در کارخانه ها، انباری ها، مکان های ورزشی و محل نگهداری هواپیماها و… مورد استفاده قرار میگیرد.

در ادامه برای آشنایی بیشتر با این سازه فلزی به معرفی اجزای آن می پردازیم.

اجزای سوله به صورت ذیل میباشد:

1.قاب اصلی

2.استرات

3.وال پست

4.لاپه

5.سینه بند

6.مهاربند

7.پی

8.جرثقیل

 

قاب اصلی

قاب اصلی متشکل از تیرها وستون هایی است که ستون اصلی آن را رفتر نیز میگویند. در ایران ستون ها و رفترها با یک ساختار غیر منشوری ساخته میشوند که تغییرات لنگر سبب تغییر در ارتفاع ستون ها میشود. در ابتدا تیرها و ستون ها مانند یک ورق هستند که آن ها را به صورت دلخواه برش داده و بهم جوش میزنند. ستون ها از دو نقطه جوش میخورند، ابتدا از بالا به تیرهای اصلی و از پایین به صفحه ستون .

استرات

استرات یکی دیگر از اجزای سوله محسوب میشود که به صورت طولی افقی بوده و دو قاب را که به صورت پشت سرهم در سازه قرار گرفته اند را به صورت متقارن در چند نقطه بهم وصل میکند. استرات ها از قوطی و لوله تهیه شده و سبب اتصال قاب ها بهم و انتقال نیرو از یک قاب به قاب دیگر می شود. این جز در سازه نقش یک تکیه گاه را برای دیگر اجزا ایفا میکند که به صورت معمول طول آن بین 5 تا 8 متر است.

وال پست

وال پست از فرعی ترین اجزای سوله به حساب می آید که برای کاهش سطح بادگیر ستون های اصلی، در قسمت های ابتدایی و انتهایی سوله به کار میروند. وال پست، یک پست بند برای دیوارها محسوب شده و درهای ورود و خروج را نیز بهم متصل میکند.

لاپه

لاپه دارای دونوع سقفی و دیوار بوده که مدل سقفی آن در ایران رایج نبوده اما برای اتصال پوشش سقف ها و دیواربا پوشش سبک و تیرها و ستون های اصلی مورد استفاده قرار میگیرند. لاپه را با نام دیگری به نام پرلین نیز میشناسند. لاپه در سازه به وسیله یک یا دو پیچ به ورق یا یک نبشی و در انتها به قاب اصلی متصل می شود. لاپه میتواند کشش سازه را نیز مهار کرده و از این نوع مهار با نام سگراد نیز یاد میشود.

سینه بند

سینه بند را برای قسمت های بال تحتانی تحت فشار، جهت جلوگیری از کمانش پیچشی جانبی در بال تیر اصلی قاب استفاده میکنند.

مهاربند

مهاربند جز محوری اجزای سوله به حساب می آید که در طول و عرض سازه برای بالا بردن مقاومت و سختی لوله ها مورد استفاده قرار میگیرد. مهاربند ها در جنس مقاطع دوبل نبشی، قوطی، دوبل ناودانی و لوله ساخته میشوند. این جز کشش و فشار روی سازه را کنترل کرده و به وسیله میل بهار و بسته های قورباغه ای اجرا میشود.

پی

ستون های سوله به پی های منفرد متصل بوده و به وسیله کلاف هایی که دارای عملکرد کششی هستند به یکدیگر دوخته شده اند. در برخی موارد برای بالا بردن ظرفیت پی میتوان به آن برشیگر اضافه نمود.

جرثقیل

جرثقیل ها درموارد صنعتی سوله بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند که در اکثر موارد از نوع سقفی هستند.

جرثقیل های سقفی را میتوان در سراسر سوله اجرا کرد که به صورت طولی و عرضی در سازه قرار میگیرند. جایگاه قرار گیری جرثقیل ها روی تیر حمال است. برای استفاده از این تیر باید قبل از ساخت سازه آن را پیش بینی و طراحی کرد. تیرحمال روی براکت نصب شده که به ستون اصلی جوش خورده است. برای سهولت در جابه جایی جرثقیل در کنار تیرحمال ریل قرار میدهند.

جرثقیل ها دارای دو نوع تک پل  و دو پل هستند.

جرثقیل تک پل

این نوع جرثقیل میتواند تمام انتظارات شما را با بهترین کیفیت برآورده کرده و یک خروجی مطابق با استاندارهای جهانی همراه با وزنی مرده در اختیار شما قرار دهد که این امر تا حد زیادی هزینه های ساخت را کاهش میدهد.

تک پل میتواند فشار وارد بر روی ریل های سالن را به حداقل رسانده و از نظر ابعاد و طراحی، سازه را به بهترین شکل مدیریت کند.

حرکات ویژه این نوع جرثقیل سبب رسیدن شما به تمام خواسته هایتان خواهد شد.

جرثقیل دوپل

سالن هایی که دهانه و ظرفیت بیشتری را به خود اختصاص میدهند استفاده از جرثقیل های جفت پل بهترین گزینه برای آن ها محسوب میشود. این نوع جرثقیل این امکان را به شما میدهد تا از ارتفاع بیشتری استفاده کرده و همانند تک پل هزینه های ساخت را تا حد زیادی کاهش دهید.

جرثقیل جفت پل میتواند هنگام تعویض لامپ های سالن، تعمیرات و بررسی سیستم های گرمایشی و تهویه و خطوط برق رسان مورد استفاده قرار بگیرد که امری بسیار مهم محسوب میشود.

جرثقیل های دروازه ای نیز در محیط های باز و سالن های بزرگ برای جابه جایی  بار مورد استفاده قرار میگیرند که با قابلیت نصب بالابرهای بکسلی تک پل و جفت پل در صنعت پرطرفدار هستند.

آرمان سوله در خدمت شماست.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *