مقایسه اسکلت فلزی و بتنی

تا به حال هنگام عبور از خیابان های شهر به ساختمان ها و برج ها شهر توجه کرده اید؟ بناهای زیادی با طراحی و نوع ساخت متفاوت در سراسر شهر دیده میشود که برخی با اسکلت فلزی و برخی با اسکلت بتنی ساخته شده اند. این تفاوت سبب شد تا مهندسین و طراحان ساختمان و حتی مردم در انتخاب نوع سازه دچار سردرگمی شوند. اسکلت فلزی و بتنی هر دو دارای مزایا و معایبی هستند که در این مقاله قصد داریم آن ها را برای شما بیان کنیم تا بهترین و مناسب ترین گزینه را برای ساختمان خود انتخاب کنید.

مقایسه اسکبت فلزی و بتنی

اسکلت بتنی

اسکلت بتنی از رایج ترین نوع سازه در ایران به حساب  می آید. اجرای این نوع سازه با بتن و میلگرد آماده میباشد برای اجرا، میلگرد و بتن را بهم بافته و  با قالب هایی از جنس فلز یا چوب دور آن را میبندند و در نهایت با بتن آماده درون قالب ها را پر میکنند.

 

اسکلت فلزی

اسکلت فلزی از دیگر انواع سازه است که در ایران از آن استفاده می شود.  اسکلت فلزی با ورق ها و ستون هایی که در کارگاه ها و کارخانه ها تولید شده، به مرحله ساخت میرسد. ورق ها و ستون ها در مرحله آخر به یک دیگر متصل و اسکلت فلزی ساخته می شود.

اما در واقع ساخت اسکلت فلزی بستگی به نوع سازه دارد، در یک روش ورق آهن سنگین به صورت باکس وتیر ورق اجرا شده و در نوع دیگر آن تیر آهن های آماده بهم وصل میشوند.

 

بررسی هزینه های اسکلت فلزی و بتنی

مهم ترین چیز در ساخت هر دو نوع سازه قیمت آهن و قیمت ورق می باشد. به جهت نوسانات قیمت فلز و آهن در ایران نمیتوان هزینه دقیقی برای اجرا و ساخت این دو نوع سازه بیان کرد اما به طور کلی هزینه ساخت و اجرای اسکلت فلزی بیشتر از اسکلت بتنی است.

 

زمان ساخت و اجرا

در سازه های فولادی شرط ساخت سقف ها  اتمام کامل اسکلت میباشد اما در سازه های بتنی بعد از اتمام ستون های هر طبقه امکان اجرای سقف وجود دارد.

در واقع میتوان گفت مدت زمان اجرای سازه های بتنی نسبت به فلزی بیشتر بوده و در بخش هزینه برعکس هستند و هر مدیر پروژه ای بسته به نوع سازه و شرایط تصمیم میگیرد.

 

بررسی کیفیت

اولین سوالی که وجود دارد این است که کدام یک از سازه ها در برابر زلزله مقاوم تر است؟ برخی معتقدند چون از نظر وزنی، وزن سازه بتنی بیشتر است پس در برابر زلزله سازه بتنی مقاوم تر است. اما این باور کاملا غلط است و همه چیز به نوع طراحی سازه بستگی دارد.

تنها چیزی که میتوان به طور قطع از آن مطمئن بود مقاومت خوب هر دو سازه در برابر زلزله است.

مبحث بعدی که در کیفیت سازه ها مهم است مقاومت آن ها در برابر حریق است. سازه های فلزی دربرابر افزایش دما و حرارت مقاومت کمتری نسبت به سازه بتنی دارند. گرچه میتوان مقاومت سازه فلزی را افزایش داد اما این کار بسیار هزینه بر و وقت گیرخواهد بود.

 

مزایا و معایب سازه های بتنی

شکل پذیری اجزای این سازه موجب میشود تا در انواع مقاطع قابلیت اجرا داشته باشد. علاوه بر مقاومت بالا در برابر حریق این نوع سازه در انواع شرایط آب و هوایی مقاومت خوبی داشته و در صورتی که پوشش بتنی آن به خوبی ساخته و اجرا شده باشد، رطوبت هوا نمیتواند به آن نفوذ کند. مقاومت بالا در برابر رطوبت هوا سبب افزایش عمر ماندگاری سازه می شود. مصالح به کار رفته در سازه بتنی در دسترس است و در تهیه آن دچار مشکل نخواهید شد.

سازه ای بتنی دارای معایب و نواقصی هستند که از جمله آن ها تخصصی بودن اجرای آرماتوربندی و قالب بندی آن است. سطح مقطع بزرگ آن سبب افزایش وزن سازه نسبت به سازه فلزی شده است. وزن بیشتر سبب میشود که سازه هنگام زلزله فشار بیشتری را متحمل شود.

استفاده از بتن و بررسی آن نیاز به آزمایشگاه مکانیک خاک دارد که در برخی پروژه ها این امکان وجود ندارد.

 

مزایا و معایب سازه فلزی

امکان مونتاژ کردن سازه قبل از نصب و لزوم اجرای همزمان، سبب افزایش سرعت در ساخت و اجرا میشود. نوع اتصال تیر ها و ستون ها در سازه فلزی، امکان توسعه طبقات را به سازنده میدهد. فلز چون در کارخانه ها و شرایط و قوانین استاندار تولید می شود میتوان از عدم تاثیر عوامل خارجی بر روی آن مطمئن بود. چون مقاومت فلز بالاست اگر در نگهداری از  آن دقت لازم انجام شود عمر سازه بالا می رود.

در اشاره به معایب سازه فلزی میتوان به آسیب های جدی آن در برابر زلزله به دلیل عدم اجرای صحیح اتصالات اشاره کرد. در زمان آتش سوزی و حریق، تغییر شکل فلز در حرارت بالا سبب تغییر شکل سازه و خسارت ناشی از آن میشود. رطوبت ناشی از شرایط آب و هوا سبب زنگ زدگی آهن و کاهش عمر آن می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *