اجرای فونداسیون سوله

در این مطلب میخواهیم در مورد اجرای فونداسیون سوله اطلاعات لازم را در اختیار خوانندگان این مطلب قرار دهیم.

از مهم ترین بخش ها که در طراحی و ساخت سوله باید به آن توجه کرد اجرای فونداسیون سوله است، زیرا این فونداسیون سوله است که قرار است تمام وزن سازه را تحمل کند و نیروهای برآیند بار را به زمین منتقل کند. احتمالا شما نیز به میزان اهمیت اجرای فونداسیون سوله به شکل صحیح و اصولی پی بردید پس تا پایان مطلب را همراه ما باشید زیرا سعی کرده ایم همه ی نکاتی که باید در این زمینه بدانید را برایتان شرح دهیم. ممکن است در قسمت هایی از متن به جای فونداسیون از کلماتی مثل “پی” یا “شالوده” استفاده کنیم زیرا هر دو به معنای فونداسیون هستند.

 

بیشتر بخوانیم : طراحی سوله سبک

 

مراحل اجرای بولت گذاری سوله 

 

یکی از مهم ترین کارها در رابطه با اجرای فونداسیون سوله، همان بولت گذاری است، زیرا هرگونه اشتباه در انجام محاسبات می تواند خسارات زیادی به همراه داشته باشد بنابراین باید در اجرای بولت گذاری کردن سقف سوله اقدامات لازم صورت گیرد تا در هنگام نصب سوله سازی مشکلی در جمع اعضای سوله وجود نداشته باشد.

برای سوله های با بیش از دو ستون پیچ، استنسیل باید از ورق فولادی با ضخامت حدود 4 میلی متر یا چوب MDF ساخته شود و الگوی آماده شده باید دقیقا مطابق با ستون ستون سوله شده باشد.

برای تعیین محل دقیق پیچ های لانه، ابتدا الگوهای لانه با رشته تنظیم می شوند، سپس محل دقیق الگوهای لانه با استفاده از دوربین نقشه برداری بررسی می شود در هنگام بتن ریزی باید مراقب باشید که الگوهای ریخته شده منتقل نشوند و در صورت جابجایی ، باید به مکان اصلی خود برگردانید.

 

اجرای فونداسیون سوله-آرمان سوله

 

به منظور جابجایی قالب های سوله سازی، ابتدا می توانید قالب ها را با بتن ریزی در محل کمربند ها اصلاح کرده و سپس به بتن ریزی کل پایه ریخته شده ادامه دهید و  همچنین برای پیچ های سوله شده بهتر است دو عدد مهره، یکی زیر بشقاب و دیگری روی بشقاب باشد تا پس از نصب ستون های سوله شده، تراز و اشغال ستون ریخته شده تنظیم شود.

 

پی و فونداسیون سوله

 

یکی از اشل های کاری شرکت فنی مهندسی آرمان سوله اجرای پی و فنداسیون سوله می باشد. پی و فنداسیون سوله یکی از مباحث تخصصی اجرای پیاده سازی سوله می باشد و بسیار مهم می باشد ( نقش اساسی ) به علت اینکه بیس و پایه اجرای سوله بر روی فنداسیون می باشد لذا دقت در انجام فنداسیون و پی سوله از اهمیت ویژه ایی برخودار می باشد
از لحاظ آکس های عرضی و طولی صفحات ستون مهم می باشد، از جهت دقت در تراز ارتفاعی صفحات ستون مهم می باشد.
حتی قبل از اجرای فنداسیون سوله عملیاتی خاکی وجود دارد در زمین هایی که شیب دار می باشد و مسطح نمی باشند اکثرا سطوح زمین شیب دار می باشند و این اختلاف ممکن است زیاد یا کم باشد بهر حال اختلافی وجود دارد که مجبور به انجام عملیات خاکی می باشیم اگر اختلاف کم باشه بواسطه ارتفاع فونداسیون که معمولا 50 الی 60 سانتیمتر می باشد این اختلاف ارتفاع رفع می گردد اما اگر بیش از این مقدار باشه مجبوریم از مناطق بلند خاک برداری و به مناطق پایین خاک ریزی و کامپکت متراکم شود.

 

اجرای فونداسیون سوله-آرمان سوله

 

حالا به روش های مخصوص خود که در لایه های 30 سانتیمتری با آبریزی و غلطک زنی عملیات بصورت خرد خرد انجام تا به سطح مورد نظر برسیم. برخی موارد هم برای عملیات خاکی و بستر سازی زیر فونداسیون روش دیگری نیز هست که فقط مسیر فنداسیون گود برداری می گردد
در قسمت های بلند و در قسمت های کوتاه سنگ ریزی و بتون ریزی گردد تا بمقدار ی بالا بیاید که بتوان فونداسیون را آغاز نمایند.
موارد فوق مربوط به بستر سازی و زیر سازی برای عملیات فونداسیون می باشد حال خود فونداسیون نیز نکات بسیاری داری و چون بتونی می باشد حتما نکات مربوط به بتون ریزی را خواهیم داشت و فونداسیون سوله اکثرا بصورت منفرد می باشد مگر در زمین های خاصی که ما اجازه اجرای ستون در وسط پلاک فونداسیون را نداریم که در این حالت مجبوریم فونداسیون نواری اجرا کنیم یا اینکه زمین انقدر سست هست که بالاجبار از فونداسیون نواری اجرا شود و همه پلاک فونداسیون بصورت نواری به هم متصل گردد.

 

نکات اجرای فونداسیون سوله

 

 فونداسیون سوله نکات خاص دیگری هم دارد که به علت مفصلی بودن اتصال پایه ستون فونداسیون سوله را می توان بصورت منفرد اجرا نمود وگر نه نمی شد در صورت اینکه بصورت لنگر گیر بود اجرای فونداسیون سوله بصورت منفرد امکان پذیر نبود و اینکه این نوع عملکرد اتصال پای ستون باعث می گردد که هزینه فونداسیون سوله خیلی کمتر گردد و حتی یک شبکه میلگرد در کف فونداسیون کفایت می کند که در ساختمان های دیگر این امکان وجود ندارد و پلاک های فونداسیون بواسطه تیر های بتونی که اصطلاحا شناژ می گویند بهم دیگر مرتبط می شوند که میلگرد های طولی و کامپوت های عرضی دارند معمولا ضخامت میلگرد کف پلاک ها ضخامت نمره 16 میلگرد عاج دار می باشد که با فواصل 20 سانتی بصورت چشمه و شبکه ای در کنار هم قرار می گیرند و نکته دیگر اینکه در اجرای فونداسیون دقت خیلی مهم می باشد قبل از بتون ریزی باید نقشه برداری گردد. 

 

اجرای فونداسیون سوله-آرمان سوله

 

فواصل دقیقا برابر این نقشه آکس بندی ها انجام گردد ریسمان کشی گردد دقت در اجرا لازم می باشد در غیر اینصورت زمانی که سوله می خواهد نصب گردد اگر اختلاف ارتفاعی و اختلاف عرضی و طولی داشته باشیم به علت اینکه سوله سازه پیچ و مهره ای می باشد و پیش ساخته و مونتاژی می باشد در نصب سوله حتما با مشکل روبرو می شویم و یا اینکه ستون ها ناشاغول می گردد و یا اینکه فلنچ های اتصالات به هم دیگر نرسیده و بین آنها بصورت هفتی و یا هشتی منفصل می گردد و از این قبیل مشکلات که بعد از آن تمهیدات خیلی سختی را باید بعد از آن در نظر گرفت و کار به فرم نرمال و قابل قبول در نمی آید.

 

مرحله نهایی اجرای فونداسیون سوله

 

بعد از اجرای فونداسیون سوله هم عملیات آبریزی و عملیات نگهداری بتون اصطلاحا کیو رینگ انجام گردد در جاهایی که سرد باشد و احتمال یخزدگی وجود دارد بایستی دور فونداسیون خاک ریزی گردد و برخی نقاط نایلون روی بتون کشیده گردد و این عملیات مربوط به نگهداری بتن می باشد و اینکه قبل از اجرای ستون های اسکلت فلزی سوله نیز یک مقدار گروت ریزی انجام می شود گروات ریزی یک مایع مخصوص می باشد که زیر صفحه ستون ریخته می گردد تا کلیه صفحات را که اگر اختلاف ارتفاعی خیلی کمی نسبت به هم داشته باشد بوسیله این گروات، اینها را از لحاظ ارتفاعی تراز کنند و هم اینکه یک بستر سفت و محکمتر بدون تخلخلی برای نشیمن صفحه ستون اصلی سوله ایجاد گردد.

 

اجرای فونداسیون سوله به شکل اصولی چه پیامدهایی خواهد داشت؟

 

همه ی سازه ها با پدیده ی نشست ساختمان مواجه خواهند شد و استثنایی در این زمینه وجود ندارد؛ اما باید دید چه کارهایی میتوان انجام داد که میزان و شدت نشست کاهش پیدا کند، سازه آسیب کمتری ببیند و در عین حال تمام ساختمان نیز به طور یکسان دچار نشست شود. این موضوع که نشست به طور یکسان در کل ساختمان حفظ شود از دیدگاه مهندسی بسیار مهم است.

اجرای صحیح فونداسیون سوله بنتوواعث میشود که سازه در برابر فشارهای جانبی مثل باد و زلزله همچنان مقاوم و پا برجا باقی بماند و تخریب نشود. پس اگر اجرای فونداسیون سوله به صورت صحیح و اصولی انجام نشود سازه استحکام لازم را نخواهد داشت و ممکن است با کمترین فشار تخریب شود.

 

چه تفاوتی میان پی ریزی ساختمان و سوله وجود دارد؟

 

شاید در نگاه اول تصور شود که بین پی ریزی ساختمان و سوله تفاوتی وجود ندارد اما این طور نیست، البته شباهت اجرای فونداسیون سوله و ساختمان را نیز نمی توان نادیده گرفت.

اجرای فونداسیون با ترکیب بتن و میلگرد که به آن بتن آرمه میگویند آغاز میشود و قرار گیری میلگرد ها در بستر فونداسیون را آرماتوربندی میگویند. مهم ترین فاکتور که در مقاومت فونداسیون تاثیر میگذارد همین آرماتورها هستند.

شاید برای شما نیز جالب باشد که بگوییم ترکیب فولاد و بتن در بروز خواص مکانیکی چقدر شگفت انگیز است. همانطور که میدانید بتن و فولاد هر کدام به تنهایی چقدر مقاوم هستند و برای ساخت سازه مستحکم ضروری است، حال ترکیب این دو با هم همه ی خواص لازم را به سازه خواهند داد.

بتن متریال بسیار قدرتمندی است زیرا مقاومت فشاری بالایی دارد به همین دلیل است که میتواند به خوبی در برابر تنش های فشاری مقاومت کند و این دقیقا همان چیزی است که در اجرای فونداسیون سوله به آن نیازمندیم؛ پس میتوان نتیجه گرفت مناسب ترین بستر برای کف سوله بتن ریزی است.

البته باید بگوییم بتن اگر چه در برابر فشار مقاوم است اما در برابر نیروی کششی ضعیف عمل میکند و میشکند، اما فولاد در برابر فشار کششی بسیار مقاوم است به همین دلیل است که این دو ماده مکمل یکدیگرند و در اجرای فونداسیون سوله بتن را به فولاد مسلح میکنند. بتن و فولاد آنقدر به خوبی به هم میچسبند که یک سازه ی واحد به نظر می آیند و تغییراتی که فشار یا تغییر دما روی آن ها ایجاد میکند با هم منطبق هستند، همین موضوع است که باعث افزایش سطح پایداری سوله میشود.

تفاوت اجرای فونداسیون سوله و ساختمان با ایجاد شبکه ای با میلگردهای ضخیم که در هم تنیده میشود آغاز میشود. یکی از نکاتی که باید به آن توجه کرد فواصل میان ردیف های طولی و عرضی است که باید به طور دقیق محاسبه شوند. در صورتی که فاصله میان آن ها از مقدار مشخص شده تجاوز کند بتن ریزش میکند و فونداسیون تخریب میشود.

دومین تفاوت ساختمان و سوله در این است که ساختمان ها نیاز به گود برداری و حفاری زیادی دارند و فرقی نمی کند ساختمان تجاری یا مسکونی است، حتما باید چندین طبقه زیرین داشته باشد و معمولا از این طبقات به عنوان پارکینگ و یا محل قرارگیری تاسیسات استفاده میکنند.

سوله ها اما نیازی به حفاری عمیق ندارند و تقریبا همسطح با زمین احداث میشوند، حداقل ارتفاعی که برای فونداسیون در نظر گرفته اند 50 سانتی متر است یعنی از این مقدار نباید کمتر باشد و کران بالا برای این ارتفاع حداکثر یک متر است.

 

اجرای فونداسیون سوله با چند روش

 

 اجرای فونداسیون سوله بر اساس محاسبات متراژ سوله و در نظر گرفتن برایند بارها پی ریزی با روش های مختلفی انجام میشود.

پی منفرد با شناژ: در روش اول در صورتی که سازه دارای بارهای متمرکز باشد و فشار بر ستون ها وارد شود از سکوهایی از جنس بتن مسلح که به نوعی پایه ستون هستند استفاده میشود که به این روش پی منفرد با شناژ گفته میشود و در آن سازه فشار وارد بر زمین را کنترل میکند.

پی ریزی گسترده: در روش دوم برای سوله هایی که وزن به طور یکسان در سطح تقسیم میشود و بار نقطه ای در استراکچر فلزی متمرکز نشده از این روش استفاده میشود.

فونداسیون نواری: در این روش برای مدیریت فشار وارد بر زمین نواری بتنی با عرض مشخص سراسر سطح زیر ساخت سوله قرار خواهد گرفت.

البته لازم به ذکر است که انتخاب روش مناسب برای اجرای فونداسیون سوله به عوامل مختلفی بستگی دارد.

 

نکات لازم در مورد اجرای فونداسیون سوله

 

قبل از اجرای فونداسیون سوله باید زمین را از نظر بافت خاک، پی کنی و پی سازی مورد بررسی قرار داد.

پی منفرد که در قسمت قبل توضیح دادیم از روش های مقرون به صرفه برای سازه های کم ارتفاع مثل سوله است.

در صورتی که قصد دارید فونداسیون را به صورت دو پارچه و منقطع اجرا کنید فراموش نکنید که باید ارتباط بین بخش ها را به کمک شناژ برقرار کنید.

شناژها به نوعی رابط هایی هستند که از دو جهت متعامد از حرکت پی ها جلوگیری میکنند.

 

هزینه اجرای فوندانسیون سوله 

 

یکی از مهم ترین کارهایی که یک مهندس ساخت و ساز در اجرای فونداسیون سوله می تواند برای شما انجام دهد تخمین هزینه بخش های مختلف پروژه ساخت و ساز ریخته شده است. برای برآورد دقیق پایه سقف سوله، ابتدا تناژ میلگرد فونداسیون باید با استفاده از نقشه های تهیه شده برای پایه سوله و ضرب شده با قیمت میلگرد بازار و قیمت فونداسیون میلگرد ریخته شده بدست آید. در مرحله بعد، حجم بتن پایه برای سقف سوله محاسبه و قیمت بتن آماده برای تهیه قیمت بتن پایه ریخته شده محاسبه و ضرب می شود.

اما هزینه اجرای فونداسیون سوله به گونه ای است که ابتدا طول نوار پایه فنجان را محاسبه می کنیم و سپس آن را با قیمت روزانه هر متر بر هزینه ساخت سیل ضرب می کنیم، که شامل (آماده سازی) مواد و بتن برای سقف سوله، تهیه سیم تقویت کننده و سازه پایه آماتور سوله، تهیه روغن سیاه برای روغن کاری قالب و فرم کاری فونداسیون سوله، تهیه استنسیل و بولتینگ مطابق نقشه پایه و اساس سوله و بتن ریزی با بتن آماده ، پایه و اساس ریخته گری و در نهایت پردازش بتن را به همراه داشت.

در پایان لازم میدانیم یکی از شرکت های معتبر که در زمینه ی ساخت و اجرای انواع سوله فعالیت میکند را به شما معرفی کنیم. شرکت آرمان سوله با به کارگیری کادر مجرب انواع سفارشات ساخت سوله را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به اجرا میرساند.

از مهم ترین بخش ها که در طراحی و ساخت سوله باید به آن توجه کرد اجرای فونداسیون سوله است، زیرا این فونداسیون سوله است که قرار است تمام وزن سازه را تحمل کند و نیروهای برآیند بار را به زمین منتقل کند.

همه ی سازه ها با پدیده ی نشست ساختمان مواجه خواهند شد و استثنایی در این زمینه وجود ندارد؛ اما باید دید چه کارهایی میتوان انجام داد که میزان و شدت نشست کاهش پیدا کند، سازه آسیب کمتری ببیند و در عین حال تمام ساختمان نیز به طور یکسان دچار نشست شود. این موضوع که نشست به طور یکسان در کل ساختمان حفظ شود از دیدگاه مهندسی بسیار مهم است.اجرای صحیح فونداسیون سوله بنتوواعث میشود که سازه در برابر فشارهای جانبی مثل باد و زلزله همچنان مقاوم و پا برجا باقی بماند و تخریب نشود. پس اگر اجرای فونداسیون سوله به صورت صحیح و اصولی انجام نشود سازه استحکام لازم را نخواهد داشت و ممکن است با کمترین فشار تخریب شود.

  • تفاوت اجرای فونداسیون سوله و ساختمان با ایجاد شبکه ای با میلگردهای ضخیم که در هم تنیده میشود آغاز میشود. یکی از نکاتی که باید به آن توجه کرد فواصل میان ردیف های طولی و عرضی است که باید به طور دقیق محاسبه شوند. در صورتی که فاصله میان آن ها از مقدار مشخص شده تجاوز کند بتن ریزش میکند و فونداسیون تخریب میشود.
  • دومین تفاوت ساختمان و سوله در این است که ساختمان ها نیاز به گود برداری و حفاری زیادی دارند و فرقی نمی کند ساختمان تجاری یا مسکونی است، حتما باید چندین طبقه زیرین داشته باشد و معمولا از این طبقات به عنوان پارکینگ و یا محل قرارگیری تاسیسات استفاده میکنند. سوله ها اما نیازی به حفاری عمیق ندارند و تقریبا همسطح با زمین احداث میشوند.