پوشش سقف سوله چیست؟ 

پوشش سقف سوله : سایبان یک سازه فلزی است که دارای یک سقف شیب دار است و در سالن های بدنسازی، تعمیرگاه ها، سازه های ساختمان و انبارها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و ساخت سایبان ها به دلیل کاربرد های صنعتی آن ها با ساختارهای دیگر کمی متفاوت است و تفاوت بین دانه ها و سایر سازه ها در این است که فریم های به کار رفته در ریخته شیب دار هستند و دهانه ها از ساختارهای دیگر بزرگتر هستند و همچنین لازم به ذکر است که از پروفایل های موجود در بازار نمی توان برای ساخت ریختن استفاده کرد، زیرا ابعاد ستون ها و تیرها بزرگتر است و به همین دلیل برای ساخت آن ها باید از تیرهای ورق استفاده کرد. در ساخت مخازن، محصولات پوششی ریخته شده از اهمیت بالایی برخوردار هستند که محصولاتی از قبیل ساندویچ پانل و فایبرگلاس برای پوشاندن سایبان ها استفاده می شود.

پوشش سقف سوله-آرمان سوله

سقف سوله ها را با توجه به نوع کاربری آن ها می توان از ۳ نوع پانل مختلف به شرح ذیل استفاده نمود:

  • استفاده از ساندویچ پانل با فوم عایق پلی استایرن
  • استفاده از پانل ساخته شده با ورق گالوانیزه و پشم شیشه
  • استفاده از پانل ساخته شده با ورق آلومینیومی و پشم شیشه

هر سه مورد بالا دارای مزایا و معایبی می باشند و با استفاده از هر سه نوع ساندویچ پانل سقفی نهاد می توان پوشش سقف سوله خود را در پی داشت زیرا ساختاری لایه ای دارند و برای انتخاب بین این سه نوع برای سقف سوله های خود پیشنهاد ما استفاده از ساندویچ پانل پلی استایرن می باشد بنابراین پلی استایرن جدید ترین فوم داخلی برای پنل ها می باشد که خاصیت نسوز بودن و ضد آب و عایق استاندارد حرارتی و رطوبتی می باشد.

بیشتر بخوانیم : فونداسیون سوله

قیمت پوشش سقف سوله :

کاهش هزینه برای ساختن پوشش سقف سوله  بسیار مهم است و مواردی از قبیل سرعت نصب سازه، کاهش زمان اجرا، کاهش هزینه های اجرایی از جمله هزینه کارگران و مواد بسیار مهم هستند که همچنین عایق سقف از نظر دما و صدا اهمیت دارد و با توجه به محل قرارگیری سقف سوله، ممکن است در معرض خوردگی قرار داشته باشد، بنابراین پوشش سقف سوله در برابر خوردگی و رطوبت مقاوم است که باید در نظر گرفته شود.

پوشش سقف سوله-آرمان سوله

به عنوان مثال برای سایبان های مورد استفاده در زمینه بهداشت و غذا، از پوشش سقف کارتن پلاست و ساندویچ پانل یا ورق عایق ریخته شده استفاده می شود و همچنین برای سایبان های مورد استفاده در سردخانه ها، پوشش سقف سوله شده باید ساندویچ پانل باشد. پناهگاه هایی که باید به طور مرتب شسته شوند مانند کشتارگاه ها، دام و مرغ های سقف سوله، بهتر است از روکش کارتن پلاست و پشم شیشه و ورق استفاده شود.

پوشش سقف سوله-آرمان سوله

دلایل استفاده از پوشش سقف سوله :

ممکن است از شما سوال شود که سقف های شیب دار چگونه ساخته شده اند و از سقف های شیب دار باید برای سوله ها استفاده شود؟ و کلی سوال دیگر در ای مورد که بیشتر سوله های موجود در کشور ما از سقف های شیب دار استفاده می کنند، بما باید این موضوع مهم را نیز در نظر گرفت که نیاز اجباری به استفاده از پوشش سقف سوله نیز نیست و افراد بیشتر بر اساس سلایق خود و سطح کیفیت کار از پوشش سقف سوله استفاده می کنند.

محبوب ترین پوشش سقف برای استفاده از سقف سوله، استفاده از ساندویچ پانل سقف است. همانطور که می دانید ساندویچ پانل با دو ورق و یک لایه عایق بین آن ها مناسب ترین گزینه برای پوشش سقف سوله است.

یکی دیگر از دلایل استفاده ساندویچ پانل در پوشش سقف شیب دار سایبان، ویژگی های گسترده ساندویچ پانل سقف مانند وزن سبک و عایق رطوبت، گرما، صدا، امنیت و همچنین سرعت بالای اجرای آن در مقایسه با سقف های مسطح است.

بیشتر بخوانیم : مقاوم سازی سوله

ایمنی در برابر زلزله اولین و مهم ترین ویژگی این سقف ها است که در هنگام وقوع زلزله، معمولا  دیوارها زود تر از سقف ها آسیب می بینند زیرا نیروهای نگهدارنده آن ها کمتر است و بهتر است از پانل های ساندویچی سقفی که سبک تر از مصالح ساختمانی سنتی هستند، استفاده کنید تا از آسیب و صدمه به پوشش سقف کاسته شود.

دلیل دیگر استفاده از ساندویچ پانل سقف در سقف های شیب دار این است که در هنگام بارش شدید برف نیازی به ریزش برف سنگین نیست و همچنین به راحتی آب باران را به سمت رودخانه یا جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی هدایت می کند. در این موارد نیز با کمی ابتکار و نواوری می توان آب باران را از محل خروجی رودخانه ها جمع کرد و از آن برای برنامه هایی که نیازی به بهداشت خاصی ندارند، مانند گیاهان آبیاری و … استفاده کرد.

پوشش سقف سوله-آرمان سوله

نکات مهم درهنگام خرید پوشش سقف سوله :

از پانل های ساندویچ دیواری نیز می توان برای پوشاندن دیواره های ریختنی استفاده کرد البته هنوز پوشش سقف سوله بسیاری وجود دارد که از مواد سنتی مانند آجر و سیمان استفاده می کند، به این معنی که پانل های ساندویچ دیواری به اندازه پانل های ساندویچی سقفی گسترده نیستند.

مصالح به کار رفته در پوشش دیواره های میله ها باید به گونه ای باشد که بتوان به راحتی از آن استفاده کرد و در صورت نیاز به تغییر و گسترش سیل ها، به راحتی قابل استفاده بوده و مشکلی ایجاد نمی کند و علاوه بر این سرعت اجرا و ساخت یکی دیگر از ملزومات برای پوشاندن دیوارهای ریخته شده است که باعث صرفه جویی در وقت و هزینه نیز می شود.

دیوار و سقف ریخته شده باید از نظر محیط زیست سازگار بوده و دارای استاندارد های زیست محیطی بوده و نباید باعث ایجاد خسارت به محیط زیست شود. روکش های سایبان ها برای جلوگیری از اتلاف انرژی و کاهش هزینه های گرمایشی و سرمایشی علاوه بر جلوگیری از نویز، باید در عایق صدا و گرما نیز مناسب باشند. دیوارها و سقف های میله ها باید در برابر صاعقه و آتش سوزی مقاوم باشند و ریزه های ریخته شده ها باید ماندگار، نگهداری و محافظت آسان بوده و در صورت آسیب دیدن نیز به راحتی قابل تعمیر باشند.

سایبان سازه ای فلزی است که دارای سقفی شیب دار است و در سالن های بدنسازی، تعمیرگاه ها و غیره بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

محبوب ترین پوشش سقف برای استفاده از سقف سوله ، استفاده از ساندویچ پانل سقف است.

استفاده از پوشش سقف سوله اجباری نیست و افراد بیشتر بر اساس سلایق خود و سطح کیفیت کار از پوشش سقف سوله استفاده می کنند.

وزن سبک و عایق رطوبت، گرما، صدا، امنیت و همچنین سرعت بالای اجرای آن در مقایسه با سقف های مسطح است.