محاسبات سوله چیست؟ 

 در این مرحله شما با کتاب محاسبات سوله آشنا می شوید و می دانید چقدر اهمیت دارد و سپس به مرحله نوشتن یک قرارداد برای ساختن سوله می رسیم که این یک بخش بسیار مهم است و ما تمام جزئیات قرارداد را برای شما خواهیم گفت تا به شما در درک بهتر این بازار کمک کرده و از کلاهبرداران در امان باشید زیرا بسیار محتمل است که در صورت نداشتن اطلاعات کافی فریب خورده باشید بنابراین به مطالبی که در این مقاله برای محاسبه سوله می پردازیم دقت لازم را به همراه داشته باشید تا آگاهی مناسبی از محاسبات مربوط به سوله خود را بدانید.

هنگامی که یک مهندس طراح یا یک شرکت ساختمانی سوله با توجه به موقعیت مکانی شما و ابعاد موردنیاز میله یا سازه ای را طراحی می کند باید مشخصات فنی در مورد سازه را به شما بدهد.

محاسبات سوله-آرمان سوله

مشخصات فنی شامل محل سوله، ابعاد کامل سوله، استفاده از سوله، تعداد طبقات سوله، مقاومت در برابر بارهای مرده، بار جرثقیل، بار باد، بارندگی برف و جاذبه و بارهای جانبی، مصالح مورد استفاده برای ساخت سوله، نرم افزاری که برای طراحی نقشه، جزئیات سقف و تیراندازی و … مورد استفاده قرار می گیرد که مطابق برنامه های ریخته شده تعیین می شود و کلیه این مشخصات در قالب چندین برگه به ​​شما تحویل داده می شود که به آن ها کتاب محاسبه سوله می گویند و بطور کلی مشخصات فنی در آن کتاب محاسبه درج شده است.

نکات مهم درهنگام محاسبات سوله :

اهمیت این کتاب بسیار زیاد است زیرا شرکت ساخت و ساز ، کتاب محاسبه سوله را قبل از شروع ساخت سکون برای شما ارسال می کند و شما باید این کتاب را به سازمان نظام مهندسی برسانید و آن را به کارشناسان ارائه دهید تا آنها بتوانند بگویند که آیا این سازه از استاندارد های لازم برخوردار است یا نه که با مشخص کردن این موضوع می توانید به بررسی محاسبه سوله خود بپردازید.

محاسبات سوله-آرمان سوله

اگر یک ساختار استاندارد نباشد در این صورت ممکن است بعد از ساخت و ساز مشکلات بزرگی را برای شما ایجاد کندو یکی از این مشکلات فرونشست سوله است  به عنوان مثال  با بارش شدید برف  ممکن است ستون ها نتوانند در جای خود باقی بمانند و ممکن است ریخته شوند  یا ممکن است با وزش باد شدید سقف سوله به شدت آسیب دیده باشد بنابراین به یاد داشته باشید که برای هر سوله ای که می خواهید ساخت  باید کتاب محاسبه سوله را از سازنده سوله ها بردارید و آن را برای تایید به محل ذکر شده ببرید  زیرا اگر تحصیلات شما ربطی نداشته باشد و شما اصلا نمی دانید که واقعا این اتفاق می افتد یا نه، سوله آنچه می خواهید بسازید استانداردی است که برای پایین آمدن قیمت مواد غیر استاندارد و یک ظاهر طراحی غیر اصولی از آن استفاده شده است تا بتواند شما را به عقد قرارداد ترغیب کند.

بیشتر بخوانیم : چگونگی ساخت سوله 

نکته بسیار مهم  این است که چگونگی نوشتن قرارداد صحیح برای ساخت سوله است که با آگاهی از نکات کوچک موجود در آن  هیچ گونه ضرری در نوشتن قرارداد ساخت و سازه سوله نخواهید داشت.

نوشتن قرارداد سوله برای ساخت و اجرای سازه های فلزی باید شامل موارد زیر باشد: (طراحی، خرید مواد، ساخت و ساز، نقاشی و اتصالات سازه ای (پیچ و مهره نگهدارنده) و نصب سازه در سازه انجام بگیرد، در قرارداد سوله باید این نکته را در نظر بگیرید که کاملا باید قطعات از جنس فولاد مشخص شود.

محاسبات سوله-آرمان سوله

معنای شلیک سقف همان پرولین است که تیراندازی را اینجا نامیده ایم البته نکته دیگری نیز وجود دارد در سازه های پرتو ورق از یا بخش در سقف های بام استفاده می شود و شما نیز باید این نکته را در نظر بگیرید، اما ما به جای اینکه مقاومت و پایداری بیشتری داشته باشیم از سطح مقطع پروفیل استفاده می کنیم. بخش ما انجام می دهیم لازم به ذکر است که تعداد کمی از شرکتهایی که هنوز هم  سوله به روشی بسیار سنتی ممکن است از گل میخ به جای پروفایل استفاده کنند که به نظر ما کاملا منسوخ است این را هم باید یادآور شوم که باید همه موارد فوق در یک کتاب محاسبات مناسب مورد توجه قرار گیرد.

یکی از متداول ترین روش های کلاهبرداری قانونی این بند 1 و 2 است زیرا شرکت ساخت و ساز هیچکدام از مولفه های موجود در قرارداد را ذکر نمی کند و شما مطمئنا به دلیل عدم آگاهی از جزئیات مربوط به این اشتباه را مرتکب می شوید و ساختمان سوله کمی بیشتر توضیح خواهم داد که چگونه می توان این عمل را انجام داد.

بیشتر بخوانیم : سوله خرپایی

مزایای استفاده از محاسبات سوله :

قاب های فولادی شیب دار که به آن محاسبات آشیانه ای نیز می گویند برای پوشاندن دهانه های بزرگ در ساختمان هایی مانند کارخانه ها، انبارها، آشیانه ها، سالن های بدنسازی و … استفاده می شود. این نوع پوشش نسبت به انواع مختلف خرپا دارای مزایایی است که مهم ترین آن ها عبارتند از: صرفه جویی در مواد و زمان ساخت و نصب، نمای زیباتر و استفاده بیشتر از فضای زیر سقف انواع مختلفی از فریم های شیب دار را نشان می دهد.

طراحی سایبان های تخصصی و بسیار دقیق از فاکتورهای مهم در طراحی است که غفلت از آن ها می تواند هزينه های اضافی را بر سازنده تحمیل کند و این کارآیی اقتصادی را زیر سوال می برد و ممکن است باعث خنثی سازی و تضعیف قدرت و پایداری سازه شود.

در طراحی سوله موارد زیر در نظر گرفته شده است که به شرح زیر است:

 • ضریب طول موثر را محاسبه کرده و در نرم افزار اصلاح کنید
 • بار جاذبه بار مرده و بار برف
 • بارگذاری جانبی شامل بارهای باد و زلزله است
 • بارگذاری حرارتی
 • جرثقیل را بارگیری کنید
 • چگونه جابجایی را کنترل کنیم
 • طراحی اتصال
 • طرح تحمل جرثقیل
 • طراحی میله ساگ
 • طرحی را با حداقل ضایعات ورق تهیه کنید
 • ارائه یک کتاب محاسبه کامل
 • كنترل كفايت اعضا در برابر نيروهاي محلي و نصب سفت كننده ها در صورت لزوم راهنمايي براي انتخاب صحيح بخش هاي غير منشوري است.

محاسبات سوله-آرمان سوله

مشخصات فنی شامل محل سوله، ابعاد کامل سوله، استفاده از سوله، تعداد طبقات سوله، مقاومت در برابر بارهای مرده، بار جرثقیل و غیره می باشد.

یکی از مهمترین خطرات ساختار غیر استاندارد فرونشست سوله است.

(طراحی، خرید مواد، ساخت و ساز، نقاشی و اتصالات سازه ای (پیچ و مهره نگهدارنده) و نصب سازه)

ضریب طول موثر را محاسبه کرده و در نرم افزار اصلاح کنید-بار جاذبه بار مرده و بار برف-بارگذاری جانبی شامل بارهای باد و زلزله است-بارگذاری حرارتی