سوله

دغدغه بسیاری از افرادی که قصد ساخت سوله دارند اطلاع از قیمت آن است. به دلیل رقابت زیاد بین شرکت های سازنده ممکن است برخی از سازندگان یک قیمت غیر واقعی به شما اعلام کنند اما در مراحل بعدی هزینه های اضافی را از شما بگیرند . در نهایت بیشتر از مبلغ واقعی را پرداخت کنید. بنابراین خواندن این مطلب می تواند به شما کمک کند تا برآوردی از هزینه های ساخت سوله را به دست آوردید. موارد زیادی وجود دارند که در قیمت سوله موثر هستند.

شاید برخی از مشتریان به اشتباه فکر کنند فاکتور مهم برای تخمین قیمت متراژ و اندازه آن است اما باید بگوییم که به عوامل دیگری نیز وابسته است. نکته مهم دیگری در زمینه تفکر اشتباه مشتریان این است که می خواهند قیمت دقیقی از از ساخت سوله به دست آورند . همه شرکت های سازنده از تعیین قیمت به صورت دقیق امتناع می کنند زیرا به دلیل عوامل موثر بسیار در ساخت سوله فقط می توان برآورد قیمت را به صورت تخمین شده به دست آورد. یکی از دلایل این مسئله نوسان قیمت متریال ساخت سوله است که به قیمت های جهانی وابسته است.

نکات کلی در مورد سوله سازی :

برای اینکه یک برآورد دقیق داشته باشیم باید مقیاسه ای مختلفی را در نظر بگیریم و اول اینکه سایت ساخت و ساز ریخته شده چیست؟ آیا جرثقیل می تواند بایستد؟ دوم آیا نقشه ساختاری طراحی شده است؟ اگر نقشه ساختاری طراحی نشده باشد  باید هزینه نقشه را نیز در نظر بگیریم و سومین روش طراحی ریخته گری است که مقرون به صرفه است. نکته مهمی که باید در هنگام طراحی ریخته گری مورد توجه قرار گیرد نوع استفاده است شما باید از ابتدا هدف خود را از این ساختار بدانید و تعریف کنید. دلیل تاکید زیاد در تعیین کاربرد و هدف استفاده از آن به این دلیل است که نوع مصالحی که در آن سوله می شود نیز مشخص می شود  اما اگر یک ریخته گری از لحاظ اقتصادی بسازید هدف و استفاده از آن کاملا مشخص نشده است شما از ادامه کار کاملا پشیمان خواهید شد و در سالهای آینده مجبور خواهید بود که به طور مداوم هزینه تعمیرات را بپردازید و از طرف دیگر ممکن است آسیب های جبران ناپذیری متحمل شوید.

در مرحله چهارم  نوسانات قیمت فولاد و آهن که نقش بسیار مهمی در برآورد کلی دارند ارزش پول این کشور طی 15 ماه گذشته به شدت کاهش یافته است و با افزایش قیمت ارز مواد اولیه بسیار گران شده اند در سال 1997 برای هر کیلو آهن 3 هزار و 200 تومان پرداخت شد که به طور ناگهانی در همان سال به 7000 تومان رسید. در آوریل سال 1998 این میزان در حدود 1600 تومان به حدود 5400 تومان در هر کیلو کاهش یافت که در تابستان سال 1998 با روند نزولی همراه بود و به ازای هر کیلو آهن تقریباً 4000 تومان رسید. در این زمان بحرانی اقتصادی مهم است که تصمیم بگیرید تحت چه شرایطی و چه زمانی یک ریخته ساز بسازید زیرا بسیار پرهزینه است.

در نظر داشته باشید که اگر قصد ساخت یک سوله با کیفیت ، استاندارد و همچنین کاربردی بودن آن را دارید ، نباید فاکتور قیمت را فقط ملاک قرار دهید زیرا اگر به کیفیت توجه نشود ممکن است در آینده ای نه چندان دور متحمل هزینه های چندبرابری شوید.

آرمان سوله شرکتی با سابقه ای بسیار طولانی و درخشان که در زمینه ساخت انواع سوله و اسکلت فلزی ساختمان و… فعالیت می کند سعی دارد برآوردی دقیق تر از قیمت سوله را به شما ارائه دهد. تا پایان این مطلب با ما باشید.

بیشتر بخوانیم : جزییات اجرای فونداسیون سوله

امروزه مشاهده می شود که با استفاده از سازه های فلزی در موارد مختلف از جمله فروشگاه ها و سالن های ورزشی که نیاز به قاب های با دهانه بزرگ است ساختمان های مختلفی درست می شود. در این بین دقت داشته باشید شرکت های متعددی از جمله شرکت آرمان سوله در زمینه ی نصب و فروش این سازه ها آماده ی ارائه خدمت می باشند و با وجود ویژگی ها و مزایایی که این نوع سازه ها دارند استفاده از آن روز به روز در حال افزایش است.

انواع سازه های بتنی و اسکلت فلزی

امروزه مشاهده می شود که به طور کلی ساخت و ساز در دو صورت سازه هایی با استفاده از اسکلت بتنی و سازه هایی با استفاده از اسکلت فلزی ساخته می شود. در اینجا با وجود اینکه اسکلت فلزی معمولاً مزایای بیشتری نسبت به سازه های بتنی دارد طبیعتاً استفاده از آن در سراسر جهان رونق چشمگیری پیدا کرده است. به طور کلی می ‌توان گفت اسکلت فلزی شامل فولاد، تیر و ستون شده که ستون های این سازه ها به دو صورت عمودی و افقی قرار می گیرد.

با اینحال بنیادی ترین مصالح به کار رفته در این نوع اسکلت، فولاد بوده که در حال حاضر از پر اهمیت ترین مصالح در صنایع ساخت و ساز به شمار می‌ رود. دقت داشته باشید که یکی از مهمترین مزیت های فولاد که موجب شده است اسکلت فلزی مقاومت بالایی داشته باشد جوش پذیری، شکل پذیری، همگن بودن و خم پذیری آن محسوب می‌شود. از طرفی سازه ها و ساختمان های اسکلت فلزی به دلیل اینکه در برابر هرگونه ضربه، فشار و عوامل بیرونی از نظیر زلزله مقاوم است و استحکام بیشتری نسبت به بتن داشته و همچنین وزن کمتری دارد مشاهده می شود افراد زیادی از آن بهره برده اند.

 

 

چند نکته مهم اثر گذار در قیمت سوله

موارد بسیاری وجود دارد که قیمت به آنها وابسته است و برای تعیین قیمت باید به این فاکتورها دقت کنید. از موارد مهم اثر گذار در قیمت ابعاد دهانه ، شدت نیرویی که به سوله وارد می شود، نوع و کیفیت متریالی که در ساخت سوله استفاده می شود، وزن آن که به وابسته به وزن فلز مصرفی در سوله و کیفیت فلز می باشد، مهارت تیم اجرا کننده ساخت ، ابعاد آن ، طراحی ، نوسان قیمت فولاد، بتن، اجرا و نصب ، عایق کاری آن، محل احداث پروژه را می توان نام برد.

طراحی نیز یکی از موارد مهم تاثیر گذار در قیمت سوله است. بسیاری از ساختمان سوله بر اساس طرح از پیش مشخص شده و پیش ساخته ساخته می شوند و اگر مشتری درخواست برای ساخت سوله مطابق نیاز و سلیقه خود ممکن است قیمت افزایش پیدا کند.

ویژگی های مختلفی نظیر جرثقیل ثابت ، سیستم های تهویه، ساخت نیم طبقه در سوله، نازک کاری و نمای بیرونی و داخلی سوله، تغییر عایق کاری سوله و همچنین افزایش ارتفاع سوله می توانند به طرح های اولیه ساخت سوله اضافه شوند که هم زمان ساخت و هم قیمت سوله را افزایش می دهد.

 

 

 

سازه فلزی سوله چیست؟

یکی از پرکاربردترین انواع سازه های فلزی سوله می باشد که در اسکلت ساختمان کارخانه ها، مرغداری ها، آشیانه‌های هواپیما، انبار ها، فروشگاه ها، تعمیرگاه ها و سالن های ورزشی و به طور کلی تمامی مکان هایی که نیاز به دهانه بزرگ می‌باشد استفاده می شود.

با این حال به طور کلی می‌توان گفت سوله سازه فلزی با سقف شیب دار بوده که در ساخت آن باید از محاسبات فنی خاصی استفاده شود. دقت داشته باشید این سازه ها با وجود کارایی و کاربردی که دارند دارای ابعاد متفاوتی بوده و در این بین جهت مقرون به صرفه بودن قیمت در ساخت، باید نسبت به نوع کاربرد و ابعاد آن ها بسیار دقت نمود که این امر می‌تواند توسط افراد خبره صورت پذیرد. در این سازه ها به دلیل بزرگ بودن ابعاد تیرها و ستون ها باید از تیر ورق در پروفیل ها استفاده نمود.

با این وجود لازم است بدانید شرکت های متعددی از جمله شرکت آرمان سوله این امکان را به مشتریان داده تا جهت سفارش و نصب این نوع سازه ها با متخصصین مجرب این شرکت در ارتباط باشد و بتوانند در سریع ترین زمان ممکن خدمات خود را در این زمینه ارائه دهند.

خصوصیات مهم در مورد سوله

به طور کلی با وجود استفاده هایی که از این سازه می‌شود می‌توان گفت این سازه، ساختمان فولادی پیش ساخته ای بوده که در سراسر جهان بیشترین کاربرد را دارد. با توجه به اینکه این سازه های فلزی دارای سایز های متفاوت بوده و معمولاً دارای دهانه‌های بسیار بزرگتر از سازه های معمولی هستند می توان گفت جهت اجرای آن نمی‌توان از پروفیل های موجود در بازار استفاده کرد بلکه باید اقدام به ساخت آنها نمود که اصطلاحاً به آن تیر ورق گفته می شود.

حال دقت داشته باشید که لازم است در اندازه گیری دقیق ابعاد این سازه های فلزی دقت زیادی به عمل آید و طبیعتا بهتر است این کار را به افراد خبره و با تجربه در این زمینه سپرد.

لازم به ذکر است که مهمترین نکات حائز اهمیت در ساخت این سازه شامل بررسی و اندازه گیری میزان مقاومت خاک، پوشش سقف در نظر گرفته هنگام ساخت، جهت و سرعت وزش باد، میزان بارش برف، نیروی زلزله و نحوه رنگ آمیزی می باشد به طوری که رنگ آمیزی با قلم مو مناسب این قطعات نبوده و بهتر است با پیستوله رنگ آمیزی استفاده شود.

 

قیمت ساخت سوله 

سوله ها در صنعت و ساخت و ساز بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و قبل از شروع یک پروژه ، ساخت سوله آن در دستور کار قرار دارد یا به عبارتی شروع هر پروژه ساخت سوله است و البته برای همه مدیران پروژه بسیار مهم است که هزینه ساخت یک سوله را بدانند، زیرا این محصول می تواند هزینه اولیه سنگینی داشته باشد و از طرف دیگر، یک ضرورت است و نمی توان آن را از بین برد. در این قسمت در مورد قیمت هر متر مربع ریخته شده در سال 1998 صحبت می کنیم و معیارهای موثر بر قیمت آن را بررسی می کنیم.

اگر بخواهیم مواردی را ذکر کنیم که در قیمت ساخت یک سوله بسیار تاثیر گذار است به چهار مورد مهم می رسیم که به طور متوسط ​​ قیمت ها تحت تاثیر این عوامل قرار می گیرند و این پارامترها در افزایش یا کاهش هزینه ها موثر هستند و می توانند به شرح زیر طبقه بندی شوند:

سایت ساخت و ساز سوله تاثیر خود را در هزینه دارد و هرچه محل ساخت از آنجا دورتر باشد از تولید کننده است هزینه حمل و نقل نیز بیشتر است و علاوه بر این باید به خاک محلی، نوع و میزان تراکم خاک توجه کنید و این می تواند هزینه های شما را افزایش دهد که اگر سوله در زمین سستی قرار داشته باشد ابتدا باید خاک آن را احیا کرد که این امر به هزینه آن افزوده است از طرف دیگر  نوع آب و هوایی که در آن ریخته ساخته شده نیز موثر است میزان برف و باران، شدت باد، رطوبت و … بر استحکام سوله و قیمت آن تاثیر می گذارد که اگر سوله دیوارهای بزرگ و پهن داشته باشد باید آن را در برابر باد مقاوم سازند.

این قسمت که تامین مواد مورد نیاز است به تصمیم کارفرما بستگی دارد که چه نوع پوشش سقف، دیوارها و و چه موادی را انتخاب کند تا بتواند ساختار سوله خود را بسازد بنابراین هزینه این مرحله بستگی به پوشش سیل انتخابی دارد.

قیمت سوله برای هر متر مربع

همانطور که گفته شد عوامل بسیاری در تعیین قیمت  تاثیر می گذارند. برای اینکه بتوانیم قیمت سوله برای هر متر مربع را به دست آوریم باید به اندازه و ابعاد آن دقت بیشتری کنیم. بخصوص ارتفاع و وزن آن و همچنین دهانه سوله بیشترین تاثیر را دارند. به طور مثال مقدار فولادی که برای ساخت یک سوله با ارتفاع 6 متر و دهانه 20 متر، 25 کیلوگرم فولاد به ازای هر متر مربع نیاز است.

اگر برای همین ارتفاع 6 متری دهانه سوله 30 متر در نظر گرفته شود نیاز به سه کیلوگرم فولاد اضافه به ازای هر متر مربع مورد نیاز می باشد. بنابراین می توان گفت ابعاد در قیمت سوله برای هرمتر مربع تاثیر مستقیم دارد. اگر ارتفاع نیز تغییر کند قیمت نیز افزایش پیدا می کند. ارتفاع و ابعاد نیز طبق کاربری سوله تغییر می کنند به طور مثال قیمت سوله ورزشی بیشتر ازهزینه ساخت سوله ای است که به عنوان انبار استفاده می شود.

سوله ورزشی

سوله ورزشی دارای ارتفاع بیشتری است. اگر بخواهیم به صورت تقریبی و تخمین زده قیمت ها را در نظر بگیریم ساخت سوله با دهانه 15 متری قیمت برای هر متر مربع حدود 180 هزار تومان می باشد. قیمت سوله با دهانه 25 متری تقریبا برای هر متر 220 هزار تومان می باشد و دهانه 100 متری به ازای هر متر مربع 470 هزار تومان می باشد. این مبلغ قطعی نمی باشد و باید قبل از هر اقدامی برای محاسبه مالی با مشاوران آرمان سوله بررسی و برآورد هزینه نمایید تا شبه ای در محاسبات نقدینگی پیش نیاید.

قیمت های اعلام شده در این مطلب حدودی و تقریبی هستند و با توجه بازار جهانی متریال و نرخ ارز قیمت سوله ممکن است در فاصله های زمانی کوتاه تغییر کنند. شما می توانید برای استعلام دقیق قیمت از سایت آرمان سوله کمک بگیرید.

مهندسین با تجربه آرمان سوله بعد از بررسی دقیق پروژه شما قیمت تقریبی با درصد خطای پایینی به شما اعلام می کنند و شما می توانید به درستی برای ساخت سوله تصمیم بگیرید.

قیمت سوله برای انواع مختلف آن

سوله ها به طور کلی در دو دسته سنگین و سبک قرار می گیرند که روش های متفاوتی برای ساخت نوع سبک آن وجود دارد.

فضایی فولادی، خرپایی، UBM سه نوع ساخت سوله سبک هستند. سوله UBM را می توان از نوع سوله های مقاوم دانست که زمان نصب آن از انواع دیگر کمتر است. بنابراین قیمت سوله در این نوع می تواند بسیار مقرون به صرفه باشد. این نوع سوله برای مکان هایی که طراحی آن اسکلت وجود نداشته مناسب است و در آن هیچ گونه ستون و جوشکاری و یا بتونه کاری وجود ندارد. قیمت سوله ارزان و مقرون به صرفه و در عین حال بسیار مقاوم می باشد.

خرپایی نوع دیگری از آن است که با پیشرفت تکنولوژی پدید آمده اند که در ساخت آن از مقاطع خرپایی استفاده شده است و به دلیل سبک خاص طراحی اش می تواند بار بیشتری را با توزیع بین خرپا تحمل کند. یک نمونه با قیمت مناسب و مقاومت بسیار بالاتر نسبت به سایر سوله ها است. از ویژگی های منحصربه فرد آن سبک تر بودن وزن آن است. قیمت سوله خرپایی نیز با توجه به مواردی که پیش تر بیان شد، به موارد بسیاری بستگی دارد. از جمله این موارد وزن هر متر مربع و ارتفاع و نوع سقف سوله هستند.

سازه های فضایی فولادی در واقع می توان گفت نوع خاصی از سوله خرپایی است که برای سوله هایی که ارتفاع بیشتر و دهانه بزرگتری دارند استفاده می شود. این سوله ها بدون ستون هستند. قیمت سوله در این انواع خاص به نسبت سوله های دیگر مقرون به صرفه تر است.

به صورت تقریبی می توان گفت قیمت سوله برای انواع مختلف برای هر متر مربع برای دهانه 60 متری 350 هزار تومان و برای دهانه 90 متری 440 هزار تومان است.

 

 

سوله UBM یا قوسی

 UBM از جدیدترین و کاربردی ترین انواع ساخت سوله می باشد . سوله UBM را به حالت قوسی یا U شکل میسازند، از این رو به آن سوله قوسی نیز گفته میشود. سوله های قوسی را میتوان زیر مجموعه سوله های سبک دانست. سوله های UBM علاوه بر سبک بودن بسیار مقاوم هستند.

این نوع سوله را بدون اسکلت و ستون میسازند و میتوانند در موارد گوناگونی مورد استفاده قرار گیرند. برای ساخت سوله های UBM از ورق های گالوانیزه که با دستگاهsimer بهم دوخته شده اند، استفاده میکنند. سوله های قوسی به جهت تونل شکل بودنشان در برابر برف و باد بسیار مقاوم هستند . این نوع سوله به دلیل عدم استفاده از جوشکاری، پروفیل و میلگرد در مراحل ساخت ، با قیمت پایین تری به اتمام میرسد. وزارت بهداشت استفاده از این نوع سوله را در دام داری و مرغداری ممنوع کرده است چراکه سقف آن، از پلی آرتان ساخته شده و میکروب ها و باکتری ها را به خود جذب میکند که به هیچ وجه قابل ضدعفونی نیست.

سوله دو طبقه

سوله چند طبقه نسبت به سوله های یک طبقه تقاضای کمتری از سوی کارفرمایان دارد با این حال برخی کارفرمایان برای بخش اداری کارخانه یا کارگاه  خود درخواست سوله دو طبقه و یا حتی سه طبقه میکنند. معمولا سوله ها را یک طبقه ساخته و در صورت نیاز به بخش اداری از نیم طبقه دیگر بر روی آن استفاده می شود.

افزایش طبقات موجب افزایش هزینه ساخت سوله نیز میشود. مهم ترین بخش در ساخت سوله چند طبقه اسکلت فلزی آن است. به این جهت که در سوله دو طبقه اسکلت فلزی باید وزن و بار بیشتری را تحمل کند بنابراین باید از اسکلت مقاوم تری استفاده کرد. با افزایش طبقات ارتفاع سازه بالا رفته در نتیجه تعداد ستون ها و تیرها افزایش میابد و سبب افزایش هزینه ی ساخت سوله برای کارفرما خواهد شد. با این حساب ساخت سوله دو طبقه هزینه کمتری نسبت به ساخت یک سوله مجزای دیگر دارد. برای کم کردن هزینه ها میتوان از سوله دست دوم نیز استفاده کرد.سوله چند طبقه میتواند دسترسی به تجهیزات و نیروها را آسان و سبب کاهش زمان هنگام تولید محصول در خط تولید شود.

سوله سبک

سوله ها با وزن های متفاوتی تولید می شوند که دلیل این تفاوت وزن هم ناشی از فاکتورهایی همچون کاربری سوله، نوع سوله، متریال ساخت سوله، تجهیزات ساخت سوله و … است، اما بهترین سوله سوله سبک میباشد.

سوله سبک یکی از انواع مختلف سوله ها است که به دو صورت سنگین وزن و سبک وزن تولید می شوند و سوله سبک در این میان بهترین و کاربردی ترین نوع سوله ها محسوب می شود که در بسیاری موارد هم به کار گرفته می شوند و عملا میتوان برای همه نوع کاربری از آن استفاده کرد از ساخت سوله سردخانه گفته تا ساخت گاوداری صنعتی اجرا می شود.

نحوه ساخت سوله سبک 

 طراحی سوله مطابق آیین نامه نظام مهندسی کشور در کمترین زمان توسط تیم طراحی حرفه ای جهان ریخته مطابق با اقلیم و میزان برف، باد و زلزله در شهری که ریخته ساخته شده است که در این قسمت به چند مورد از مراحل برای انجام ساخت سوله سبک می پردازیم.

 • اجرای فونداسیون طبق برنامه های اجرایی کنترل شده نسبت به میزان تراکم خاک در محل ساخت سوله سبک.

 

 • ساخت و مونتاژ سازه فلزی سوله سازی با دستگاه سوله خودکار که نقش مهمی در کیفیت مونتاژ و صحت آن دارد.

 

 • جوشکاری قطعات سوله سبک توسط دستگاه های CO2 و پرسنل ماهر و مجرب

 

 • نقاشی قسمت های سوله با دو روش پاشیدن و تمیز کردن و نقاشی آلکیدی که برای مناطق معتدل، خشک و مرکزی کشور مناسب است و روش دوم ماسه بندی، پاشش و قطعات پرایمر و در لایه های مختلف نقاشی اپوکسی و پلی اورتان است که برای مناطق جنوبی و شمالی و مناطق مرطوب کشور و کاربردهای محیط اسیدی و شیمیایی مناسب است.

 

 • اجرای پوشش سقف سوله با انواع مختلفی از جمله ورق های رنگی، گالوانیزه با انواع مختلف عایق پشم شیشه، پشم سنگ، کف، پلاستیک کارتن، پلی کربنات، توری مرغ، توری پلاستیکی، ساندویچ پانل و … وجود دارد که هر یک از موارد گفته شده نقش مهمی در اجرای سوله سبک در اختیار دارند.

 

 • اجرای دیواره چینی سوله ها، که با روش آجری، ساندویچ پانل، کنسرو و لمینیت، کنسرو و پلی کربنات انجام می شود.

 

 • اجرای کف سازی سوله ها که با روش های بتنی معمولی، ماله پروانه ای و بتن ریزی تقویت شده با مش و ماشین های مختلف انجام می شود.

 

 • اجرای درها و پنجره ها که با پنجره های پروفیل، پنجره های دو جداره، قوطی و پلی کربنات و انواع درب های لولایی و درهای ریلی انجام می شود.

 

 • اجرای جرثقیل های سربار در تناژهای مختلف مناسب برای استفاده از سوله سبک و محل اجرای آن که شامل نصب تراورس ها، پل ها و راهنما های طولی به دو روش: تک پل و وینچ معلق، دو پل، پانچ، سیستم تغذیه عرضی و طولی و پنل الکتریکی و این آخرین مرحله از ساخت و ساز است.

 

 

نحوه طراحی انواع سوله

در طراحی این سازه باید از تخصص و تبحر استفاده شود و فاکتورهای مهمی که در طراحی این سازه ها دخیل هستند را مورد بررسی قرار داد تا بتوان با صرفه ی اقتصادی و به دور از هزینه های گزاف اقدام به ساخت این سازه نمود. از طرفی دقت داشته باشید اگر استحکام و پایداری سازه ضعیف باشد موجب ایجاد حوادث جبران ناپذیر خواهد شد. با این وجود قبل از طراحی این سوله باید اطلاعاتی در مورد بارگذاری بار مرده، بار برف و تقارن، بارگذاری جانبی سوله، ضریب منطقه ای، ارتفاع جانبی سوله، ارتفاع دیوار، دهانه و طول سازه، تعداد قاب های طولی سازه، نحوه کنترل جابجایی، پوشش مورد نظر از سقف، محاسبات ضریب طول موثر و غیره مورد بررسی قرار گیرد.
حال لازم است بدانید این سازه های فلزی دارای انواع مختلفی بوده که شامل سازه تک دهانه، سوله دو یا چند دهانه و سازه قوسی می شود. دقت داشته باشید این سازه ها به دلیل سبکی، انعطاف پذیری و استحکام امکان طراحی و اجرای سازه ها با ابعاد بزرگ، توانایی اجرای سازه با اشکال متنوع و موارد این چنینی را دارد که این امر موجب شده است روز به روز سوله سازی در ایران رونق پیدا کند. همچنین دقت داشته باشید برای طراحی این سازه های فلزی از نرم افزاری به نام سوله پرداز استفاده شده که با استفاده از این برنامه می توان حماله های جرثقیل فونداسیون ها و پل جرثقیل را طراحی نمود.

نحوه ی طراحی سوله سبک :

تمام ستون ها باید قبل از هر کار نصب شوند و برای نصب ستون های سوله ابتدا نقشه های مختلفی از جمله پیچ محدودیت ها را بررسی کنید و بر اساس طراحی  سوله سبک در نصب ستون ها بررسی می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد طراحی سازه های فلزی می توانید به صفحه نقاشی فروشگاه مراجعه کنید ستون ها توسط جرثقیل در محل نصب قرار می گیرند و توسط پیچ ها محکم یا جوش می شوند پس از نصب ستون ها باید مهاربندی موقت انجام شود و همچنین وظیفه نصب یا سازنده توجه ویژه به مهار موقت هنگام نصب ستون ها است.

در مرحله بعد نوبت ارتباطات رفتاری برای نصب رفتارهای سوله سازی است که به هنگام نصب ستون ها، رفتارها باید برابر باشند به طوری که با توجه به سوراخ های موجود در ستون ها، می توان آن ها را با اتصالات پیچیده به هم وصل کرد.

در هنگام نصب تیر ابتدا روش حمل تیر توسط جرثقیل با توجه به شرایط محل ساخت ریخته شده بررسی می شود و در مرحله بعد پرتو توسط جرثقیل به محل مورد نظر منتقل می شود و در مکانی مناسب برای محکم کردن پیچ ها نگهداری می شود لازم به ذکر است که قبل از نصب بر روی سازه سقف و سایر رفتارها باید روی زمین جمع شوند و در هنگام نصب رفتارها همیشه باید مراقب باشید که از نصب مستقیم و سطح آن ها اطمینان حاصل شود.

همه چیز در مورد فوندانسیون سوله

این نوع سقف ها در ایران حدود 10 سال قدمت دارند اما در اروپا بیش از 30 سال عمر دارند، با توجه به سینی های خرپایی مستحکم از یک روش ساختاری پیچیده برخوردار هستند که باعث شده بسیاری از سازندگان در ایران نتوانند برای ساخت قلاده های خرپایی با کیفیت بالا اقدام کنند بنابراین تعداد سازندگان این روش بسیار محدود و با تعداد کمی به همراه است.

فرآیند ساخت فونداسیون سوله کاملا توسط مهندسین ماهر و متخصص انجام می شود زیرا کوچک ترین سهل انگاری در طراحی و ساخت مخازن خرپایی خرابی های سنگینی را وارد می کند و جبران نمی شود مراحل ساخت خرپا خرپایی شامل طراحی، پایه، ساخت، آماده سازی و نصب مخازن می باشد که هرکدام به متخصص و مهندس خاص خود احتیاج دارند.

یکی از مراحل ساخت یک خرپا، طراحی آن است و همچنین نوع طراحی ساندویچ بستگی به سلیقه مشتری دارد که در ابتدای سفارش مشخص می کند چه سازه ای با چه نوع طراحی معماری در ذهن دارد.

مهندسان و طراحان در این نوع از نرم افزار قدرتمندی استفاده می کنند تا بتوانند بارهای این نوع سازه ها را در کلیه قسمت های سوله توزیع کنند تا بتوانند با فولاد کمتری سازه های قوی تر و قدرتمند تری بسازند.

سقف خرپا همچنین به عنوان سایبان های ارزان قیمت شناخته می شود، اگرچه بهترین و با کیفیت ترین مواد در ساخت آن ها مورد استفاده قرار می گیرد، اما روش ساخت این نوع سایبان ها و مصرف کمتر فولاد باعث شده است تا آنها قیمت ارزان و مقرون به صرفه داشته باشند.

برای اینکه ساخت و سازهای خرپایی به صورت دقیق و اصولی انجام شود لازم است از تجهیزات و نرم افزارهای پیشرفته و به روز استفاده شود که این امر به شرکت ساخت و ساز ریخته شده بستگی دارد.

انواع فوندانسیون سوله 

در کلیه سازه ها یکی از مهم ترین قسمت های مقاومت در برابر بلایای طبیعی و تغییرات جوی و محیطی پایه و اساس سازه است، طراحی و اجرای پایه و اساس آن نیز از این قاعده مستثنی نیست و باید این بخش از سازه با در نظر گرفتن ضریب تراکم در نظر گرفته شود. خاک ، میزان بار زنده و مرده سازه سقف ، محل ریختن و ابعاد جرثقیل سربار مورد نیاز باید محاسبه و اجرا شود.

مهم ترین عواملی که می تواند بر کیفیت ساخت بنای فونداسیون سوله تاثیر بگذارد می تواند شامل: ضخامت میلگرد، قوس، پیچ های لنگر، صفحات پایه، استحکام بتن و حجم آن در رابطه با ابعاد ریخته شده، مکان و در صورت وجود جرثقیل سقف به مقدار مواد مصرفی موثر هستند و همچنین طرح ها و روش های مختلفی برای اجرای پایه ریختن وجود دارد که هر کدام به نوبه خود دارای مزایا و معایب مختلفی هستند.

کلیه ی نکات برای زیر سازی فوندانسیون سوله 

رفتار فونداسیون سوله را می توان شبیه به یک تخته بتن مسلح دو طرفه دانست که ما وارونه شده است و توزیع فشار به دلیل خاک زیر پایه همان توزیع بارها روی دال دو طرفه است. بنابراین استفاده از روش های تجزیه و تحلیل و طراحی حاکم بر اسلبهای دو طرفه برای پایه های گسترده قابل توجیه است.

طراحی تقویت فونداسیون سوله برای جلوگیری از خم شدن و پارگی برشی خواهد بود. به طوری که پس از تعیین ابعاد پایه، فولادهای مورد نیاز در بخشهای مختلف مشخص می شود. شما دیده اید که در صورت وجود دیوار برشی در سازه، تعداد آرماتورها بسیار زیاد خواهد بود و این مسئله برای ما در روند اجرا و بتن ریزی مشکلاتی ایجاد می کند بنابراین در چنین شرایطی توصیه می شود با افزایش تعداد میلگرد های جهانی و نزدیک شدن به فاصله آن ها، تعداد میلگرد های تقویت کننده پایه را کاهش دهید و همچنین افزایش شماره میله های تقویت کننده در اولین گام راه حل مناسبی خواهد بود.

این نرم افزار تعداد تقویتی و طول مورد نیاز را به عنوان خروجی در اختیار کاربر قرار می دهد و توجه داشته باشید که این طول یک طول تئوری است بنابراین طول عملی باید به شرح زیر محاسبه شود.

استاندارد وزن سوله 

یكی از مهم ترین و اولیه ترین مراحل در ساخت سوله، تعیین ابعاد آن است. از آنجا که از نظر هزینه سوله باید اقتصادی باشد و ابعاد آن باید به درستی و متناسب با نیاز کاربر برای سوله تعیین شود. زیرا این ابعاد تاثیر مستقیمی بر وزن آهن ساخت سوله به همراه دارد. یکی از ابعاد مهم تعیین ارتفاع ریخته شده است زیرا ارتفاع و باز شدن ریختن بر میزان آهن مورد نیاز اسکلت سوله تاثیر قابل توجهی دارد.

ارتفاع سوله استاندارد به طور عمده با توجه به نیاز پروژه تعیین می شود و ابعاد برش ورق نیز مشخص می شود یعنی ارتفاع فونداسیون سوله در مرحله اول با توجه به نوع کاربرد مورد نیاز در سوله نسبت به ماشین آلات و فضای ذخیره سازی و فضای مورد نیاز داخل سوله همراه باشد. در مرحله دوم، با توجه به ابعاد برش ورق ها زیرا عمدتا 6 متر طول دارند و تقسیم برش این ابعاد از ارتفاع سوله از 3 متر به بالا انجام می شود.

 

ارتفاع سوله در تاج ریخته شده با توجه به عرض و شیب سقف سوله مشخص می شود و به عنوان مثال اگر ارتفاع ستون 6 متر و عرض ریخته شده 20 متر و شیب سقف 20٪ باشد ارتفاع سوله 8 متر است. حال اگر عرض ریخته گری و شیب سقف ریخته گری افزایش یافته یا کاهش یابد، ارتفاع تاج سوله  در مقایسه با ستون به همان مقدار تغییر خواهد کرد. ارتفاع این سایبان ها معمولا 8 متر است، اما اگر به ارتفاع کمتری نیاز باشد، می تواند حداقل 4 متر و برای ارتفاع بیشتر حداکثر 20 متر باشد ارتفاعات بیشتر از 20 متر بسیار نادر و غیر معمول است.

عوامل مهمی در طراحی انواع مختلف قونداسیون سوله وجود دارد که برای طراحی سوله، ما به تخصص و دقت بسیار بالایی احتیاج داریم ، بنابراین آن ها برای ترسیم برنامه های کارگاهی سوله سازی استفاده می کنند و نادیده گرفتن عوامل مهم در ساخت سوله می تواند خسارات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

اجرا سوله و اسکلت فلزی توسط vip

با وجود کیفیت بالا و سرعت ساخت و همچنین هزینه کمی که اسکلت های فلزی از جمله انواع سازه های فلزی  دارد مشاهده می شود، با گذشت زمان این نوع اسکلت ها جای اسکلت های بتنی را گرفته و در ساخت و ساز این سازه ها نیز از این نوع فلزها استفاده می شود. در این بین دقت داشته باشید که در حال حاضر خدمات متنوعی در ساخت انواع اسکلت فلزی توسط شرکت آرمان سوله ارائه شده که توسط این خدمات شما می ‌توانید نوع سازه فلزی مورد نظر خود را سفارش داده تا متخصصین این شرکت برای شما در کارخانه با استفاده از ابزار و لوازم خاصی که دارند اقدام به ساخت اسکلت فلزی کرده و در سریع ترین زمان ممکن و با هزینه بسیار مناسبی آن را به شما تحویل بدهند.

لازم است بدانید این شرکت با بکارگیری پرسنل مجرب و کارخانه‌هایی که مجهزترین خدمات را در سراسر ایران ارائه می‌کنند به شما این امکان را می دهد تا با ارسال اطلاعات سازه ای خود در مورد هزینه و قیمت و همچنین مدت زمان ساخت این سازه ها از کارشناسان و مشاوران کمک بگیرید.

خصوصیات خدمات آرمان سوله

با وجود اینکه شرکت آرمان سوله از کارشناسان حرفه ای با سال ها تجربه در این زمینه بهره می گیرد و با توجه به اینکه این شرکت سال ها سابقه کار دارد طبیعتاً افراد می ‌توانند با اطمینان کامل در سراسر تهران از خدمات ساخت و تعمیر و نصب اسکلت های فلزی این شرکت استفاده نمایند و با وجود این که امکان سفارش اینترنتی این سازه ها برای مشتریان توسط این شرکت فراهم شده است طبیعتا نیاز به حضور در مراکز ساخت آن بوده بلکه تنها می توان با ارسال اندازه ها و ارتباط برقرار کردن با مشاورین شرکت آنچه را که می ‌خواهید تحویل بگیرید.

باید بدانید کارکنان این شرکت با ارائه خدمات با بالاترین کیفیت و با پایین ترین قیمت رضایت مشتریان را سرلوحه ی کار خویش قرار داده اند و با گذراندن دوره های تخصصی در این زمینه استفاده از خدمات ساخت انواع اسکلت فلزی را برای تمامی هم وطنان آسان نموده اند.

نتیجه گیری

با توجه به این که قیمت سوله از موارد مهمی است که هر کارفرما به آن توجه ویژه ای دارد در این مطلب سعی شد در رابطه با هزینه ساخت سوله و موارد تاثیر گذار در قیمت و همچنین قیمت برای انواع مختلف نکاتی را شرح دادیم تا بتوانید برآورد دقیقی از ساخت و قیمت به دست آورید.

 

دانلود نسخه PDF

یکی از پرکاربردترین انواع سازه های سوله می باشد که در اسکلت ساختمان کارخانه ها، مرغداری ها، آشیانه‌های هواپیما، انبار ها، فروشگاه ها، تعمیرگاه ها و سالن های ورزشی و به طور کلی تمامی مکان هایی که نیاز به دهانه بزرگ می‌باشد استفاده می شود.

سوله انواع مختلفی دارد که عبارتند از :

 • سوله UBM یا قوسی
 • سوله دو طبقه
 • سوله سبک
 • ….

یكی از مهم ترین و اولیه ترین مراحل در ساخت سوله، تعیین ابعاد آن است. از آنجا که از نظر هزینه سوله باید اقتصادی باشد و ابعاد آن باید به درستی و متناسب با نیاز کاربر برای سوله تعیین شود. زیرا این ابعاد تاثیر مستقیمی بر وزن آهن ساخت سوله به همراه دارد. یکی از ابعاد مهم تعیین ارتفاع ریخته شده است زیرا ارتفاع و باز شدن ریختن بر میزان آهن مورد نیاز اسکلت سوله تاثیر قابل توجهی دارد.