سوله خرپایی

همه چیز در مورد سوله خرپایی

انواع سوله خرپایی :

سوله های سبک خرپایی مهندسی پیچیده تر از سایر روش ها هستند و همین امر باعث شده تا سازندگان این نوع سیل ها بسیار محدود تر شوند زیرا این روش ساخت و طراحی حتی در دانشگاه های کشور به خوبی آموزش داده نمی شود اما لازم است بدانید که در اروپا  این روش کاملا جایگزین روش پرتو شده است زیرا با مصرف کمتر فولاد از مقاومت بسیار بالاتری نسبت به روش تیر برخوردار است و همچنین هیچگونه محدودیتی در ساخت دهانه های بسیار بزرگ و بدون ستون ندارد. این مورد با روش پرتو اتفاق می افتد. ساخت یک دهانه 60 متری بدون ستون امکان پذیر نیست و اگر می خواهیم این کار را انجام دهیم و باید حداقل 80 کیلوگرم فولاد در هر متر مربع مصرف کنیم که شاید بتوانیم مجوز سیستم مهندسی را بدست آوریم، شرکت ما توانسته است دارای دهانه 60 متر با ارتفاع 10 متر باشد و فقط می توان طرف را با 38 كیلوگرم فولاد و با تایید سیستم مهندسی مطابق با آخرین آیین نامه مقررات ملی ساختمان ساخت كه در آن می توان قیمت و هزینه ساخت را در مقایسه با روش تیراندازی تا 70٪ كاهش داد.

سوله خرپایی-آرمان سوله

با پیشرفت علم و گذر زمان در بحث فناوری ها مهندسان توانستند محصولاتی با هزینه کم و با وزن کمتر تولید کنند که از مقاومت بالاتری برخوردار باشند و این سوله ها از قسمت سوله خرپایی ساخته شده اند و به دلیل نوع اسکلتی آن می توانند بار را به درستی بین خرپا توزیع کنند. بار اعمال شده در ریخسوله ته شده بین کل ساختار تقسیم می شود و باعث افزایش مقاومت سوله خرپایی می شود و چراغ خرپا با بخش های مستطیل شکل یا به شکل لوله ساخته شده است.

بیشتر بخوانیم : مقاوم سازی سوله چیست؟

مزایا و معایب سوله خرپایی :

یكی از مزایای این محصول این است كه از سبك های دیگر به ویژه سوله های صنعتی سبک تر است و اینکه می تواند بزرگترین مقاومت همه ریخته ها را تحمل کند و از نظر اندازه ورودی سوله برای این نوع محدودیتی وجود ندارد و با دهانه 100 متر و بالاتر بدون ستون میانی نصب شده است و در این میان انواع جرثقیل های سقفی و ستونی در تناژ مورد نظر قابل نصب و اجرا هستند که نکته قابل تامل در این محصول این است که سوله خرپایی را می توان به راحتی در جای دیگری باز و دوباره نصب کرد و ارتفاع این محصول زیاد است و ارتفاع دیواره آن را می توان به هر اندازه سفارش داد.

سوله خرپایی-آرمان سوله

این سوله خرپایی صنعتی است که بسته به نوع قالب، انواع مختلف سوله را متفاوت می کند و یکی از این نوع سوله ها سوله خرپا است و سینی های خرپایی از قوطی های پروفیل ساخته شده و به شکل خرپا هستند بنابراین یکی از ویژگی هایی که باعث می شود سبک تر از سایر ریختن ها از جمله تیراندازی با کمان ساختار هندسی آن باشد و از نظر اقتصادی نیز بسیار اقتصادی است.

در سال های اخیر ما پیشرفت قابل توجهی در صنعت ساخت و ساز ریخته ایم و سوله خرپایی نیز از این قاعده مستثنی نیست و طبق جدید ترین فناوری در جهان  این سوله ها به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که علاوه بر سبک بودن، مقاومت این فلزات در برابر عوامل محیطی حفظ می شود و این ویژگی برجسته ای برای این نوع سوله ها است.

عواملی که در استفاده از این نوع سوله سازی تاثیر می گذارند، مزایای بسیاری نسبت به سایر سوله ها دارند و یکی از ویژگی های سوله خرپای این است که این نوع سوله ها هیچ نقصی ندارد که در این قسمت به چند مورد از مزایای استفاده از سوله خرپایی می پردازیم که عبارتند از :

 • وزن بسیار کم و استحکام بالا
 • قیمت مناسب به دلیل وزن کم و تنوع سازه های موجود در آنها.
 • در این ریخته امکان طراحی سفارشی وجود دارد زیرا ساختار این ریخته به گونه ای است که این امکان را فراهم می کند ، بنابراین از زیبایی بالایی برخوردار هستند.
 • امکان گسترش دهانه در این نوع ریختن باعث شده است تا در سازه های بزرگی مانند برج ها و پل های بزرگ از آن استفاده و استفاده گسترده شود.
 • بر خلاف ساحلهای دیگر ، می توان از جرثقیل های سقفی در ریخته های خر استفاده کرد.
 • یک ریخته بخر
 • فولاد کمتری مصرف کنید
 • نامحدود در ارتفاع و باز شدن
 • کاهش هزینه در مقایسه با سایر ریخته ها
 • قابل استفاده در تاسیسات مکانیکی ، سرمایش و روشنایی گرمایش است.
 • معماری خاص و انعطاف پذیری آن در اجرای طراحی
 • طبق مقررات ملی ساختمان طراحی و ساخته شده است.
 • برای صنایع تجاری ، ورزشی ، مسکونی و تفریحی استفاده می شود.

سوله خرپایی-آرمان سوله

سوله خرپایی دارای معایبی نیز همراه است که در این بخش به آن می پردازیم :

خوشبختانه تاکنون هیچگونه معایبی برای این نوع سوله ها اعلام نشده است و تقریبا تمامی معایب سایر سوله ها را از بین برده است و این یکی از مهم ترین مزایای استفاده از این نوع سوله ها خرپایی است.

بیشتر بخوانیم : مشاور سوله کیست؟

قیمت ساخت سوله خرپایی :

همانطور که گفته شد حداقل اختلاف قیمت بین یک خرپا سبک و یک پرتوی پرتاب حداقل 20٪ است و این اختلاف در بازشوهای بسیار گسترده تا 70٪ نیز می رسد اما قبل از هر مشکلی در این باره چند نکته وجود دارد در مورد تفاوت صحبت کنید بنابراین بهتر است کمی بیشتر در مورد ریختن سبک های خرپا و سبک آربور آگاهی داشته باشید.

هنگامی که قصد ساخت یک سوله را دارید باید کارهای بسیار مهم و حیاتی را انجام دهید که می تواند قیمت نهایی را برای شما تاثیر بگذارد و هر یک از آن ها را توضیح خواهیم داد و از جمله این کار ها عبارتند از:

 • ابعاد ریخته شده را مشخص کنید
 • روش ساخت ریخته گری را مشخص کنید
 • استعلام قیمت شرکتهای ساختمانی ریخته شده
 • ساخت یک ریخته

 تعیین ابعاد سوله قطعاً می تواند تأثیر زیادی در استفاده شما به ویژه هزینه های شما داشته باشد و عملا قیمت های یک منطقه خاص را حتی تا سه پنجم کاهش دهد و این از مواردی است که باید مورد بررسی قرار داد.

سوله خرپایی-آرمان سوله

 

وزن بسیار کم و استحکام بالا-قیمت مناسب به دلیل وزن کم و تنوع سازه های موجود در آنها-نامحدود در ارتفاع و باز شدن-کاهش هزینه در مقایسه با سایر ریخته ها

ابعاد ریخته شده را مشخص کنید-روش ساخت ریخته گری را مشخص کنید-استعلام قیمت شرکتهای ساختمانی ریخته شده-ساخت یک ریخته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *