ساخت سوله

ساخت سوله

به ساختمان­هایی با اسکلت فلزی و سقف شیب دار سوله می­گویند. در ساخت سوله محاسبات فنی و مهندسی خاصی استفاده می­شود. از سوله در باشگاههای ورزشی، مرغداری­ها، انبارها ، آشیانه­ی هواپیما و به طور کلی مکان­هایی که به قاب با دهانه­های بزرگ نیاز دارند استفاده می­شود. در گذشته سیستم­های خرپاسازی در ایران متداول بود اما اخیرا با توجه به مزایای زیاد سوله ، ساخت سوله جایگزین سیستم خرپاسازی شده و شرکت­های صنعتی توانسته اند به نحوی کاملا اقتصادی نسبت به گسترش بناهای خود اقدام کنند.

به دلیل بزرگ بودن تیرها و ستون­ها در ساخت سوله نمی­توان از پروفیل­های موجود در بازار استفاده نمود و باید از پروفیل­های ویژه­ای که به آنها تیرورق می­گویند استفاده کرد. این پروفیل­ها باید در کارگاه آماده شده و سپس در ساخت سوله بکار روند.

HSS-(11)

انواع سوله

سوله­ها با توجه به شکل و تعداد دهانه­های انها به چند دسته تقسیم می­شوند که عبارتند از :

  • سوله­ی تک دهانه که به شکل 8 است.
  • سوله­ی دو دهانه که به شکل 88 است.
  • سوله­ی چند دهانه به شکل 888 یا 8888
  • سوله­ی چند ضلعی
  • سوله­ی قوسی

مراحل ساخت سوله

برای ساخت سوله ابتدا باید زمینی با متراژ مناسب در نظر گرفته و سپس با توجه به فعالیتی که در سوله قرار است انجام شود نقشه­ی دقیق و مناسبی برای آن کشیده شود. مواد مورد استفاده در اسکلت سوله و کیفیت دستگاهها­ی جوش و برشی که به کار برده می­شوند نقش مهمی در طول عمر و دوام و استحکام سوله دارند.

طراحی سوله یک مرحله­ی مهم و تخصصی از ساخت سوله می­باشد و بهتر است توسط کارشناسانی انجام گیرد که در زمینه­ی اسکلت فلزی و سوله خبره هستند. زیرا هرگونه اشتباه در طراحی سازه می­تواند خسارات جبران ناپذیری وارد کرده و صرفه­ی اقتصادی سوله را کاملا از بین ببرد و باعث تضعیف و عدم استحکام سازه شود. برای طراحی هرچه بهتر سوله داشتن اطلاعاتی مانند بار برف و نیروی باد،نیروی زلزله، میزان مقاومت خاک ، میزان شیب سقف و ارتفاع تاج، پوشش مورد نظر سقف ،  ارتفاع جانبی سوله، اندازه­ی دهانه­ی عرضی و طولی و تعداد قاب­های دهانه­ی طولی مورد نیاز است.

HSS-(12)

بعد از طراحی سوله ورق­ها طبق نقشه برش خورده ، سوراخ کاری و رنگ آمیزی می­شوند و به مکان مورد نظر برای ساخت سوله منتقل می­شوند. همزمان با این مرحله زمین سوله نیز بتون ریزی و آرماتور بندی شده و جهت نصب سوله آماده می­گردد. بعد از انتقال نوبت به اجرای سوله می­رسد که  بسیار تخصصی است. مونتاژ و تنظیم و رگلاژ قاب­های سوله کاری بسیار ظریف و حساس است و قطعات معمولا به هم پیچ و مهره می­شوند  . دقت داشته باشید که نصب مهاربندهای جانبی باید به سرعت و به طور همزمان انجام گیرد.

در اجرای  سوله یک مرحله­ی مهم چینش سقف آن است. برای سقف از پوشش های مختلفی استفاده می­شود که عبارتند از ورق­های آلومینیوم با پشم شیشه، ساندویچ پانل سقفی و ورق­های سقفی. البته استفاده از ورق­های سقفی اخیرا کاهش چشمگیری داشته و از نظر صرفه­ی اقتصادی و مقاومت سازه ساندویچ پانل سقفی روشی مناسب­تر است.

همچنین دیوار چینی سوله نیز باید با کمترین وزن ممکن و بر اساس استاندارهای لازم صورت بگیرد زیرا دیوارها فشارهای جانبی را تحمل می­کنند. معمولا برای استحکام دیوارها ( و یا سقف) از لاپه­ی دیواری در اجرای سوله استفاده می­کنند. کف سازی در سوله نیز با توجه به فعالیتی که در آن صورت می­گیرد و با توجه به مقاومت مورد نیاز برای آن انجام می­شود.