ساخت اسکلت فلزی

ساخت اسکلت فلزی

اسکلت فلزی تشکیل شده از تیر، ستون و فولاد میباشد .ستون های فلزی جهت ساخت و ساز  به صورت عمودی و افقی کنار هم قرار میگیرند و در کشور ما امروز در اکثر ساخت و سازهای کشور از اسکلت فلزی استفاده میکنند و بنیادی ترین مصالح استفاده شده در اسکلت فلزی فولاد است و پر اهمیت ترین مصالح در ساخت و ساز امروزه اسکلت فلزی میباشد.

قابل انعطاف بودن و قابلیت جوش خوردن، خم پذیری، همگن بودن از مزایایی است که اهمیت استفاده از اسکلت فلزی را افزایش داده است.

برای اجرای یک ساختمان با اسکلت بندی فلزی ابتدا باید تلاش کرد تا زمینی پیدا کرد که قابلیت تحمل وزن حاصل از اسکلت بندی فلزی را داشته باشد به همین دلیل باید خاک طبقات مختلف زمین را نمونه برداری کرد .

اسکلت فلزی

 

موارد استفاده از اسکلت فلزی

امروزه در بسیاری از ساخت و ساز ها از اسکلت فلزی استفاده میکنند تا استحکام و مقاومت بالایی داشته باشند و وزن کمتری نسبت به سایر اسکلت بندی ها از جمله اسکلت بندی بتنی داشته باشند .علاوه بر وزن کمتر و استحکام بیشتر  سرعت نصب قطعات فلزی کمتر از اسکلت بندی بتنی بوده و باعث تسریع در انجام کار در تحویل ساختمان میشود و این سرعت بیشتر تا حدودی باعث کاهش هزینه ها میشود به خصوص وقتی تعداد طبقات ساختمان بیشتر از ۶ طبقه باشد . با دارا بودن این همه مزایا اسکلت فلزی معایبی هم دارد از جمله مقاومت نداشتن فولاد در برابر حرارت و آتش سوزی می باشد و با گرم شدن حالت اصلی خود را از دست میدهد  اگر دمای اسکلت فلزی به حدود ۶۰۰ درجه برسد تعادل فلز و مقاومت ساختمان به خطر می افتد  و از این لحاظ اسکلت بتنی مقاوم تر است و این مقاومت یکی از مزایای برتر اسکلت بتنی نسبت به اسکلت فلزی میباشد .

در مقاوم سازی اسکلت بندی نسبت به زلزله در اصل طراحی صحیح سازه مد نظر میباشد هیچ کدام از اسکلت بندی های فلزی و بتنی بر یکدیگر در این باره برتری ندارند .

سازه های بتنی دارای محدوده ی عمری میباشد و پس از ۵۰ یا ۶۰ سال به مرور فرسوده شده و مقاومت خود را از دست میدهد در حالی که سازه های فلزی با گذشت زمان فرسوده نشده و مقاومت خود را از دست نمیدهند.

هزینه های اسکلت فلزی نسبت به اسکلت بتنی بالاتر بوده و به همین دلیل اکثرا به دلیل کاهش هزینه در ساخت و ساز از اسکلت بنتی استفاده میکنند.

اسکلت بندی فلزی ظرافت بیشتری دارد در واقع برای پارکینگ وانباری فضای بیشتر و مفیدتری را باقی میگذارد و مصالح کمتری مورد استفاده قرار میگیرد

در هنگام تخریب ساختمان نیز هزینه کمتری را شامل میشود همچنین در آینده ارزش فلز کهنه نیز حفظ خواهد شد و در صورت فروش تا حدی می تواند کمک خرج سازنده ساختمان شود .

اسکلت فلزی در همه شرایط آب و هوایی می تواند نصب شود حتی در شرایط آب و هوای بارانی  همچنین اگر نیاز باشد مقاومت این نوع اسکلت بندی افزایش داده شود میتوان پس از پایان با افزودن قطعات جدید مقاوم سازی شود .این نوع نیازی به سقف کاذب جهت زیباسازی ساختمان ندارد .